Bezdrátové technologie se jen hemží novými zkratkami a akronymy. WiBro představuje to, co média označují jako „přenosný Internet“ (portable Internet). Z technologického hlediska odpovídá tolik očekávanému širokopásmovému bezdrátovému přístupu WiMax, takže bychom si snadno mohli přeložit WiBro jako „WiMax brother“. Konkurovat mu ale zřejmě nebude, protože je to technologie původně korejská, a ve skutečnosti dnes již velice blízká 802.16e, tedy globální normě.
Korejci udělali na první pohled podobný krok jako v případě bezpečnostní normy pro Wi-Fi – vyrobili si technologii, uzavřenou pro mezinárodní výrobce, čemuž se komerční svět ovšem brání. V případě WiBro není situace zdaleka tak vyhrocená, protože půjde vlastně o jakousi národně-specifickou verzi WiMax a cizincům se trh (zatím) nezavírá. Však také Intel , hlavní aktér na trhu s čipy pro WiMax, slíbil postarat se o slučitelnost WiBro s WiMax.
Ze současného pohledu se WiBro nachází někde mezi WLAN a mobilními službami, ale jako nejnovější technologie má přímo navazovat na sítě 4G, které mají poskytovat vyšší rychlosti i mobilitu, viz následující obrázek:
Nasazení WiBro
Korejská vláda již udělila tři licence na provozování systému WiBro, a to společnostem KT , SK Telecom a Hanaro Telecom . Další adept, Dacom , se o licenci přestal ucházet s tím, že se soustředí na pevný bezdrátový přístup. První sítě na bázi WiBro by se měly objevit v polovině příštího roku. Podle předpovědí by mohla tato širokopásmová bezdrátová technologie zaujmout do šesti let od svého spuštění téměř 10 miliónů uživatelů a generovat obrat kolem 3 miliard dolarů.
Technické vlastnosti WiBro
Základní vlastnosti technologie jsou ve stručnosti následující:
Specifikace fyzické vrstvy: