Všimli jste si, že váš telefon v poslední době funguje trochu jinak než obvykle? Smartphony totiž špatně snáší nízké teploty, a mohou se dokonce nenávratně poškodit.
1. Mráz škodí bateriím
Baterie smartphonů potřebují je správnému fungování křehkou vnitřní rovnováhu. Extrémní teploty tuto rovnováhu narušují a telefon pak nevydrží nabitý tak dlouho.
2. Telefon v zimě nevydrží dlouho nabitý
Většina telefonů má dnes Li-Ion baterie, pro které je ideální teplota 15-20 °C . Při nižších teplotách klesá jejich kapacita a rychleji se vybíjejí.
Při teplotě 0 °C se kapacita plně nabité baterie sníží o pětinu a při -20 °C klesne o 40 % . Pokud mráz na baterii působí jen chvíli, a pak se zahřeje, vrátí se i původní vlastnosti.
3. Mráz může baterii zničit
Pokud akumulátor necháte dlouhodobě vystavený extrémně nízkým teplotám, může se trvale poškodit. Nedoporučuje se, abyste telefon nabíjeli bezprostředně po vystavení mrazu. Nabíjejte ho až poté, co se dostatečně zahřeje .
4. Zima neškodí jenom baterii
Mrazem trpí i další část telefonu, zejména skleněné plochy, které mohou při nízkých teplotách dokonce popraskat . V LCD displeji mohou navíc zamrznout tekuté krystaly a nevysílat správné signály. Reakce mobilu pak mohou být pomalejší nebo chybové .
5. Telefon je potřeba chránit
Pokud se chcete vyhnout poškození, noste telefon v kapse co nejblíže tělu . Vhodné jsou třeba vnitřní kapsy v bundě, zatímco zadní kapsa u kalhot není úplně ideální.
Pár stupňů přidají i běžné kryty a obaly . Čelíte-li běžné extrémně nízkým teplotám, můžete si pořídit speciální izolované pouzdro nebo přímo telefon pro extrémní podmínky s integrovanou ochranou před mrazem.