U nás ani moc nepøekvapuje, e se výrobci OnePlus daøí dìlat kvalitní telefony schopné i pøes nií cenu konkurovat tìm nejlepím modelùm na trhu. OnePlus 8T je dalím ukázkovým modelem, který vìtinu prvkù výbavy zkrátka umí nastavit správnì a jetì má pøíznivìjí cenu.
Ne se do hry vloily letos levnìjí modely øady Nord, vydával OnePlus telefony pouze ve dvou vlnách roènì. První byly základní modely, pøípadnì jejich Pro varianta (která platila za top model roku), posléze nastoupila jetì T verze, která zpravidla nìkde pøidala, jinde ubrala na výbavì s dùrazem na lehce pøíznivìjí cenu.
Tento scénáø se opakuje i letos a k modelùm 8 a 8 Pro tak pøibyl jetì model 8T. Je to opìt výbornì vybavený smartphone, který je v podstatì vylepeným OnePlusem 8, na variantu Pro mu stále schází jemnìjí displej a vybavený je také horím fotoaparátem. Ve výsledku je to vak skvìlý kompromis právì mezi samotnou pièkou a naopak její znatelnì odlehèenou verzí. Na co konkrétnì se tedy mùete u modelu 8T tìit?
Bude se mi OnePlus 8T líbit?
Musíme uznat, e OnePlus umí uhodit høebíèek na hlavièku, co se designu týèe. Telefon je pøíjemnì tenký, kombinuje sklo na zádech a kovové boky. Velkým plusem je matná úprava sklenìného povrchu, která nenechává moc pøíleitostí otiskùm prstù, take telefon vypadá stále dobøe i po delím pouívání. Zároveò máte ovem monost vyuít silikonový kryt v balení.
Modul s fotoaparáty je nad povrch zad vystouplý jen mírnì, co spíe pøispívá k èistému designu telefonu. Na boku nechybí ani speciální tlaèítko pro pøepínání telefonu do tichého reimu a z fyzických konektorù je zde jen USB-C.
Aèkoliv OnePlus 8T má formu pomìrnì obyèejného smartphonu, je to subjektivnì jeden z nejlíbivìjích smartphonù tohoto roku. Matná záda vdy vítáme a telefon není nijak zbyteènì velký ani tìký. Zkrátka máme pocit, e umí navodit ten správný pocit z dobøe zpracovaného smartphonu, ani by se musel snait zaujmout nìjakými extravagantními designovými prvky.
Co displej OnePlusu 8T?
Stejnì jako je lahùdkou design, tak i na displej je radost pohledìt. Nechybí mu toti snad skoro nic, co bychom od moderního smartphonu poadovali. Telefon má 6,55" AMOLED displej s rozliením 1 080 x 2 400 pixelù a disponuje také velmi rychlou obnovovací frekvencí 120 Hz. Pomìr stran displeje je 20:9.
Rámeèky okolo displeje jsou pak velmi pøíjemnì tenké a prùstøel v levém horním rohu je díky malému rozmìru rovnì málo ruivý. Pod displejem se nachází optická èteèka otiskù, která je rychlá a pøesná, patøí rozhodnì k tìm spolehlivìjím. Displej má velice sluný jas i podání barev, jak se koneckoncù u AMOLED panelù sluí a patøí.
Jedinou monou výtkou tak snad mùe být pouze nií rozliení, v tomto ohledu telefon zaostává za svým sourozencem 8 Pro. Stìí bychom vak mohli tvrdit, e jde o nìjaký nedostatek vzhledem k tomu, e jemnost displeje èiní 402 pixelù na palec, co je stále skvìlá hodnota.
Co výkon a výbava?
U OnePlusu 8T není po stránce výkonu pøíli co øeit. Vybaven je toti aktuálnì nejvýkonnìjím procesorem od Qualcommu, tedy Snapdragonem 865, a to spoleènì s 8 GB èi 12 GB operaèní pamìti. To znamená 583 tisíc bodù ve výkonnostním testu AnTuTu, tedy dost na to, aby se zaøadil mezi souèasnou smartphonovou pièku. Samozøejmostí je také podpora 5G sítí.
K dispozici je dále buï 128, nebo 256 GB prostoru pro data, který ovem u dále nelze rozíøit pamìovou kartou. U první varianty tak moná po èase pouívání budete muset pamì sem tam promazat, ta vyí je podle nás stále víc ne dostateèná i bez monosti dodateèného rozíøení. Telefon má tak alespoò sloty na dvì SIM (z kadé strany uplíèku jedna). Konektorovou výbavu pak tvoøí pouze ji výe zmínìné USB-C, v té bezdrátové pak nechybí NFC, které mùete pouívat i pro mobilní platby (Google Pay).
OnePlus pouívá vlastní uivatelské prostøedí, Oxygen OS. To je postaveno na Androidu 10. Jde vak v podstatì o èistý operaèní systém Googlu s jen drobnými úpravami, proto jsou oneplusy po mnoho svých pøedchozích generací tolik populární mezi smartphonovými geeky. Mají toti právì nejblíe k onomu èistému systémovému záitku s drobnými vylepeními, které zlepují praktiènost pouívání.
Nad rámec té nejzákladnìjí aplikaèní výbavy vak u modelu 8T najdete i nìkolik drobností navíc. Je zde komunitní aplikace pro pøístup na fórum, Netflix èi YouTube Music. Jinak je telefon v podstatì èistým listem papíru a mùete si jej pøizpùsobit zcela podle sebe. Vedle domácí plochy pak najdete asistenta od Googlu, kde se vám zobrazuje pøehled denních zpráv, poèasí a dalí.
Jak je na tom OnePlus 8T s výdrí baterie?
Vzhledem k tomu, e zatiující znaèka Oppo v souèasnosti tlaèí hodnì na rychlost nabíjení baterie, naráíme u tohoto modelu na rekordní 65W rychlonabíjení, které sdílí s nìkolika vzdálenými sourozenci znaèky Realme (ta také patøí Oppu). Samotná baterie telefonu má kapacitu 4 500 mAh, co je zcela pøijatelná hodnota. Bezdrátové nabíjení bohuel chybí.
Rychlé nabíjení si uijete s pøibalenou nabíjeèkou a do plné kapacity telefon nabijete za ménì ne 40 minut. Jak u jsme poznamenali právì u sourozencù od Realme (X50 Pro, 7 Pro), takto rychlé nabíjení vám dává vìtí svobodu v tom, e staèí pouhých pìt minut k nabití 15 procent a deset minut u vám dodá pøes 33 procent kapacity. I kdy telefon nabíjíte tøeba na poslední chvíli pøed odchodem z domu, stále do nìj dostanete pomìrnì hodnì energie.
Samotná výdr telefonu je sluná, i kdy nic rekordního. Telefon jsme pravidelnì vybili po asi dni a pùl nároènìjího pouívání, nìkdy i rychleji. Tìm ménì nároèným nejspíe vydrí na jedno nabití i dva dny v provozu, ovem moderní hardware a obrazovka svádí k tomu dávat baterii poøádnì zabrat.
Jak OnePlus 8T fotí?
Zde naráíme na asi nejvìtí kompromis ve výbavì telefonu. Aèkoliv je zbytek parametrù na skvìlé úrovni, fotoaparát je alespoò na papíøe nìèím, èemu bychom se nedivili ani u støední tøídy. Na zádech tak najdete celkem ètyøi snímaèe, ovem tento smartphone trpí podobnou kompenzací kvality kvantitou, jako tomu bývá právì u levnìjích modelù.
Parametry jsou tedy následující: hlavní senzor disponuje rozliením 48 Mpix (f/1,8) a optickou stabilizací, irokoúhlý 16 Mpix a úhlem zábìru 123 stupòù. Následují dva pomocné snímaèe s rozlieními 5 a 2 Mpix (makro a portréty). Spíe ne k modelu 8 Pro má tak 8T blíe k levnìjímu modelu Nord.
Po stránce kvality fotografií je zkrátka OnePlus 8T tak trochu nejhorí mezi nejlepími, jak koneckoncù nai ètenáøi sami nedávno vybrali ve fototestu souèasných top modelù . To ovem u telefonu, který je o celkem znaènou sumu levnìjí ne bìné top modely, stále o lecèem vypovídá a do kategorie nejlépe fotících mobilù rozhodnì patøí, by tak tak.
Lví podíl na tom má samozøejmì právì absence optického pøiblíení, k focení tak v podstatì vyuíváte zejména hlavní 48Mpix senzor s pomocí softwarových vylepení. Ten podle nás podává konstantnì celkem dobré výsledky, ani za noèní fotografii v pøísluném reimu se vyloenì nemusí stydìt. Ovem na souèasnou pièku zkrátka ztrácí zejména po stránce ostrosti, kdy i mení oøezy jsou na kvalitì snímkù znát.
16Mpix irokoúhlý senzor podává vcelku prùmìrné výsledky a by to není vyloenì nouzovka, na jakou jsme zvyklí u støední tøídy, tak stále není moc vhodné s ním fotit v horích svìtelných podmínkách. V tìch dobrých je to zkrátka obstojný irokoúhlý fotoaparát, nic víc, nic míò. Zbylé dva snímaèe pro portréty a makro jsou zde v podstatì do poètu, co je koda, kdyby je OnePlus nahradil jedním, tøeba jen dvojnásobnì opticky pøiblíeným, udìlal by lépe.
Mám si OnePlus 8T koupit?
Bìhem pouívání nám OnePlus 8T opravdu pøirostl k srdci. Telefon má arm, jaký se jinde celkem tìko hledá, by je to spíe pocitová vìc. Telefon rozhodnì není dokonalý a svou cenou 16 999 korun patøí nìkam do té divné mezery mezi vyí støední a prémiovou tøídu. Nedá se tak oznaèit za vloenì levný, s èím ovem výrobce asi ani nepoèítal, ovem oproti prémiovým modelùm levný rozhodnì je.
Na nì pøitom ztrácí v podstatì pouze v jednom aspektu, a to je fotoaparát. Dalí drobnìjí chyby pak vidíme tøeba v absenci slotu pro pamìové karty (to ovem u prémiových telefonù není neobvyklé) a také chybìjící bezdrátové nabíjení. Jinak má ve, co bychom u moderního telefonu chtìli vidìt: krásný 120Hz AMOLED displej, nejrychlejí procesor souèasnosti, podporu 5G sítí i pomìrnì velkou baterii s rekordnì rychlým nabíjením. Kdy tomu navíc pøidáte i povedený design, je zkrátka o co stát.
OnePlus 8T má kadopádnì pomìrnì neúprosnou konkurenci. Aktuálnì je pro nìj velkou hrozbou Xiaomi Mi 10T Pro, které má hodnì podobné parametry vèetnì nejrychlejího procesoru, jetì rychlejí obnovovací frekvence displeje (144 Hz), vìtí baterii i vyí rozliení hlavního fotoaparátu, je vak o celé dva tisíce levnìjí.
Soupeøem je také hodnì zajímavý Samsung Galaxy S20 FE, který má rovnì pièkové parametry na úrovni letoních top modelù za stejnou cenu jako testovaný oneplus. Za podobnou cenu navíc u mùete sehnat i jarní top model Galaxy S20.
Pokud vás nicménì zajímá spíe uivatelský záitek pro smartphonové geeky, pak je dobrým kompromisem právì model OnePlus Nord, který je naopak o pìt tisíc levnìjí. Má podobný displej i fotoaparát, stejnì povedený design a kompromisem je tak hlavnì slabí procesor a mení kapacita baterie.