Mobilní hra Pokémon Go byla zpočátku brána jako „znovuoživení“ mobilní virtuální reality. Při odchytu pokémonů jste totiž na pozadí mohli vidět vaše skutečné okolní nasnímané skrz fotoaparát, takže z odchytu pokémonů či z jejich vzájemných soubojů vznikaly hodně zajímavé fotografie. Tato „móda“ však poměrně rychle vyšuměla, protože ti, kteří hru skutečně chtěli hrát naplno, režim AR kvůli nepřesnosti při házení pokéballů velmi brzy deaktivovali.
A zatímco Pokémon Go hráče na rozšířenou realitu „navnadil“, daleko větší možnosti se očekávají od rozhraní Apple ARKit . To má dorazit v „plné parádě“ s podzimní aktualizací na iOS 11, již nyní je však k dispozici vývojářům v rámci několika vydaných betaverzí. A výsledky ARKitu, díky kterému lze vytvářet objekty a interagovat s nimi v rámci rozšířené reality, jsou hodně zajímavé. Na ty nejpovedenější „pokusy“ s ARkitem upozorňuje web MadeWithARkit .
Nečekejte žádné propracované „full scale“ hry, spíše zajímavá dema, která ukazují, jak rozsáhlé (a zřejmě i ne tolik složité na zpracování a naprogramování) jsou možnosti ARKitu. Jako první se můžete podívat na to, jak se dá populární Minecraft hrát na vašem stole v obýváku.
Mezi demy se ukázala i aplikace pro měření objektů v prostoru „virtuálním metrem“. I pro Android sice existuje hodně spousta podobných aplikací, narážejí však na poměrně značnou nepřesnost. Ani demo v ARKitu není úplně přesné, ovšem protože je toto rozhraní optimalizováno na použitý hardware od Applu, mají být jeho budoucí implementace ještě přesnější.
Další ukázka by mohla být užitečnou komponentou pro Sci-Fi hry. Ve skutečném světě máte zobrazeny „portál“ v podobě dveří do „alternativní dimenze“. Na dalším videu je vidět mix virtuální reality a rozšířené reality. Dívka ve virtuální realitě kreslí, zatímco vy ve vaší rozšířené realitě vidíte avatara, který dělá stejné tahy štětcem, jako dívka ve virtuálním světě.
Za zmínku stojí i námořní bitvy na podlaze, přistání rakety Falcon 9 v bazénu, prohlídka letadla na letištní ploše, zobrazení postavy v enginu Unity nebo třeba prořezání se do garáže, v níž se skrývá „deštný prales“. Pokud se ARKitu chytí vývojáři, bude herní budoucnost hodně zajímavá. Doufáme, že se podobné technologie chytí i Google, byť její unifikovaná podpora na zařízení různých rozměrů a výkonů by byla zřejmě dosti problematická.