Doporučili jste nám aplikace pro organizaci času, které nejčastěji používáte. Zvítězil předinstalovaný obsah nebo software ke stažení?
Na fóru jsme vás požádali , abyste ostatním uživatelům doporučili nejlepší aplikace pro organizaci času. Škála aplikací to je poměrně rozsáhlá, může se jednat o poznámky, úkolovníky, kalendáře, diktafony a další aplikace pro plánování svého soukromého a pracovního času.
Diskutující jsme opět rozdělili na dva tábory, řada uživatelů si vystačí s předinstalovanými aplikacemi v Androidu, iOS a Windows Phone, některým ke spokojenosti chybí pár aplikací zejména v návaznosti na firemní systémy, jiní zase všechny základní aplikace nahradili doinstalovatelnými aplikacemi. V doporučeních však nakonec vyhrály tituly z aplikačních portálů, které nabízejí oproti základním aplikacím v telefonu rozšířenou funkčnost i vzájemnou provázanost. Za některé aplikace si budete muset připlatit, často ale existují jejich omezené freewarové verze či varianty financované mobilní reklamou. Které aplikace jste nám nakonec doporučili?
Jistě jste si všimli, že jsme pod článkem vypnuli diskusi . Váš názor nás samozřejmě zajímá, ovšem nechceme stejné téma tříštit na více místech, proto vás pro případné komentáře odkážeme do našeho diskusního fóra , kde vznikly první tipy na aplikace, a mohou z vaší strany přijít i některé další.
Vůbec nejčastěji doporučovanou aplikací byla multiplatformní aplikace Evernote. Spustíte ji na Androidu, iOS, WP, stolních Windows, Macu i na hodinkách Samsung Galaxy Gear s Androidem, mezi těmito zařízeními můžete počítat i s synchronizací v reálném čase. V rámci přehledného uživatelského rozhraní můžete vytvářet poznámky sdružované do zápisníků, označené štítky. Nemusí se jednat pouze o textové poznámky, lze do nich přidat nafocené snímky, natočené video nebo hlasový záznam spolu s textem. Vše je jednoduché a efektivní.
Nevýhodou je uživatelské rozhraní počeštěné tak na půl. Na druhou stranu u smartphonů Samsung, v závislosti na modelu, dostanete časově omezenou Premium verzi bez reklam. Stejné je to i u zákazníků T-Mobile , Premium verze má u nich nastavenou dobu trvání půl roku. Na Androidu je od poslední verze Evernote možno doinstalovat aplikaci Evernote Widget, vybrat si můžete z pětice zobrazení pro snadnou tvorbu a čtení poznámek z pohotovostní plochy.
Přehledností a počten funkcí aplikace Business Calendar předčí i řadu předinstalovaných kalendářů. Kalendář přejímá telefonní účty a jejich kalendáře, každý účet je vyobrazen jinou barvou. Barvy můžete aplikovat i na náhledy dřívějších a budoucích měsíců, stejně jako na neděli. Aktuální den je zobrazen žlutě. Události mohou být zobrazeny v pruzích u každého dne s detaily po rozkliknutí nebo v pruhu rovnou s jejich názvem. Možnosti nastavení jsou opravdu bohaté, stejně tak jako dostupné widgety, jejich rozvržení si aktivujete v nastavení aplikace.
Kalendář je zobrazen přes celý displej, vše je maximálně cíleno k přehlednému spravování a zadávání nových událostí. Zamrzí snad je absence češtiny. K základnímu používání bohatě stačí základní bezplatná verze, placená verze za 59 Kč přináší další vylepšení v rámci chování aplikace, vícenásobný výběr, drag and drop, témata, správu kontaktů a další dostupné widgety.
aCalendar+ napravuje neplechu předchozího kalendáře, je plně lokalizován do češtiny. Jedná se o placenou verzi s širokým spektrem podporovaných funkcí a nastavení, dobře poslouží i základní varianta aplikace. Kalendář disponuje několika náhledy, ke kterým se dostáváte posunem obrazovek do boků, je zde týdenní, denní i měsíční náhled. Nechybí samozřejmě přidávání událostí, upozornění, vše je opět přehledně zobrazeno na displeji, nebudete postrádat ani widgety na plochy.
Řada uživatelů nedá dopustit na Kalendář Google, který bývá často předinstalován mezi základní paletou aplikací, v opačném případě je možné jej stáhnout z Google Play. Nápoje různých kalendářů jsou opět barevně odlišeny, kalendář je na používání spíše jednodušší a zaujme zejména ty, které odstrašily desítky voleb v nastavení u předchozí dvojice. V duchu jednoduchosti se nese i widget na ploše, který zobrazuje události na aktuální den.
Kalendář DigiCal má velmi dobrý poměr vzhledu k dostupným funkcím, které vizuálně nenarušují jinak čisté a přehledné rozhraní. Kalendář nabídne širokou škálu možností i řadu vizuálně dobře zpracovaných widgetů. Aplikace je k dispozici v bezplatné verzi, za premium verzi zaplatíte 90 Kč. Přinese navíc úpravy barev, widgety na lockscreenu a zbaví vás reklam. Mezi kalendáři na Androidu ale budou zřejmě rozhodovat pouze detaily, uživatelské rozhraní se hodně podobá dříve zmiňovaným kalendářům.
Aplikace Google Keep je určena k jednoduchým rychlým poznámkám a to v podobě textové, hlasových nahrávek, zaškrtávacích poznámek v podobě seznamu nebo obrazové s fotografií. Všechny jsou zobrazeny v jednotném seznamu jako barevné papírky na nástěnce, a u všech je možné nastavit upozornění. Aplikace je dostupná k bezplatnému stažení.
Jednoduchá utilita pro Windows Phone se stará o vypršení platnosti dokumentů. Stačí vybrat předpřipravené doklady či přidat vlastní listiny a nastavit u nich dobu konce platnosti. K dokumentům lze přidat i upozornění, chybí však jakékoliv možnosti synchronizace. U WP by se hodilo zálohování do OneDrive, na druhou stranu vidíte upozornění rovnou na dlaždici Live Tile.
Jednoduché psaní poznámek v systému Windows Phone. Stačí napsat poznámku, zvolit barevné schéma či barevnost dlaždice a poté je připnout k domovské obrazovce Start. Jednoduché a účelné.
Jak využít velký prostor na lockscreenu u Windows Phone smartphonu? Třeba aplikací Lock Screen Agenda, která je ideálním doplňkem integrovaného kalendáře. Aplikace má velké možnost nastavení a personalizace vzhledu, prvním pohledem na lockscreen budete vidět program na aktuální den. Aplikace je placená, 20 Kč ale není mnoho.
Quick Calendar Add+ je další utilita, která ve formě dlaždic zrychluje používání smartphonu s Windows Phone. Po spuštění máte k dispozici tři šablony, kliknutím na ně pak vytvoříte událost na aktuální datum a čas, celodenní událost na aktuální den či celodenní událost na zítřek. Samozřejmě, že by se nejvíce hodila programovatelná dlaždice, abyste pak v kalendáři nemuseli měnit celodenní na časově omezenou událost. Je to doporučení do další verze aplikace, pod kterou se podepsal český autor.
Oblíbený a efektivní úkolovník sází na bohatou synchronizaci. Klienta můžete mít na Androidu, iPhonu, Macu i ve webovém prohlížeči, brzy by měla přibýt i podpora pro Windows i Windows Phone. Pokud jste u počítače, můžete úkoly zadávat na něm, pokud jste v terénu, poslouží mobilní aplikace. Jedná se také o výborný task manager pro práci v týmu. Základní sada nástrojů je přítomna v bezplatné verzi, placená verze má nastaveno předplatné na 5 USD měsíčně nebo na 50 USD ročně. V Pro verzi dostanete přidělený neomezený diskový prostor, neomezený počet přidělování a podúkolů, což je pro plnohodnotné pracovní použití rozhodně potřeba.
Na obdobném cloudovém řešení funguje i aplikace Todoist. Klientská Android aplikace úkolovníku má i své ekvivalenty pro iOS, Windows, Mac OS a další. Přístup přes veškeré platformy je ale zpřístupněn až po pořízení předplatného prémiové verze (550 Kč na rok) Podtrhnout můžeme minimalistický design, intuitivní ovládání, používání zástupných symbolů i víceúrovňové filtrování. Po aktivaci prémiové verze se zpřístupní upozorňování, pokročilé třízení, upload souborů, nahrávání hlasových poznámek a další.
Poznámkovací aplikace opět umožňuje synchronizaci v reálném čase, k poznámkách se dostanete i z podpůrného webového rozhraní . Poznámky jsou přehledné, v hlavní nabídce je k dispozici filtrace podle data, štítků, kategorií a umístění. Do poznámek lze mimo textů vkládat i fotografie. Jednoduché poznámky jsou intuitivní a potěší podporou češtiny či synchronizací s Dropboxem. Základní aplikace je zdarma, takže musíte překousnout zobrazované reklamy, plná verze aplikace stojí 80 Kč a přinese navíc synchronizaci v cloudu či export do PDF.
Psaní poznámek od Microsoftu je předinstalováno na Windows Phone a je k dispozici i na Androidu a iOS. Pro spuštění je třeba přihlásit se Live účtem, následně se zpřístupní možnosti psaní textových poznámek, odrážkových seznamů s možností hlasových záznamů a vkládání fotek. Poznámky mohou mít poměrně složitou strukturu, využít můžete i poměrně podrobné formátování. Poznámky jsou mimo mobilu a PC přístupné i z cloudu Skydrive. Jsme rádi za uživatelské rozhraní přeložené do češtiny, i za to, že je aplikace freewarová.
Přehledný kalendář, který si vzal to nejlepší z vestavěného kalendáře iOS a přidal k němu funkce, které v základní aplikaci chyběly. V kalendáři najdeme inteligentní integraci úkolů, uživatelské rozhraní je intuitivní a přehledné. Jedná se o jeden z nejlepších kalendářů pro iOS, můžete jej synchronizovat s lokálním kalendářem iOS i s Google kalendářem.
Aplikace slouží pro tvorbu okamžitých upozornění, nejste brzděni škatulkováním do kategorií ani přihlašováním k účtům. Stačí jen zadat název a nastavit upozornění. Upozornění mohou být nastavena na přesný čas, časovač zase zazvoní za stanovený počet minut a vteřin. Alarmy mohou být opakované, v případě nepotvrzení se mohou opakovat i několikrát za sebou.
Jednoduchá, a v podání iOS opět placená, aplikace pro tvorbu úkolů nese název Clear. Aplikace může být synchronizována s Mac verzí aplikace, lze ji synchronizovat s iCloudem a nastavit v ní barevná schémata. Do seznamů přidáváte úkoly s upozorněními, přičemž tematických seznamů můžete mít hned několik. V jednom se mohou sdružovat osobní záležitosti, v dalším např. firemní záležitosti nebo nákupní seznamy. Aplikace je určena pro iPhone i iPad, cena byla stanovena na 1,99 USD.
Ideální pomocník pro náčrty a tvorbu myšlenkových map v iOS nese název MindNode. V aplikaci můžete zobrazovat a schovávat různé větve myšlenkových map, přesouvat je stylem drag and drop, přeskupovat buňky či zvýrazňovat důležité informace různými barvami, fonty a tloušťkami čar. Paměťové mapy mohou být sdíleny v iCloudu, případně přes Dropbox. Mapy lze dále exportovat do *.pdf či *.png k dalšímu použití.
Máte další náměty a hledáte diskusi? Hledejte zde