K tomu, aby se ze sociální sítě Clubhouse stal fenomén, stačila poměrně krátká doba. Uživatelé si v ní pouze popovídají, a to jen v případě, že obdrží pozvánku od existující člena. Na její popularitu reagují zavedené sítě. Například Facebook do vlastní aplikace přidá nové zvukové funkce.
Přímou konkurencí populárního Clubhousu bude funkce Live Audio Rooms, tedy živé zvukové streamování. Ta má být podle Facebooku součástí aplikace v rámci Skupin do letošního léta, během něj ji pak hodlá zpřístupnit i uživatelům Messengeru. Živé streamování zvuku Facebook zavede i pro skupiny veřejně známých osobností.
Další funkcí, kterou společnost v reakci na popularitu výhradně zvukových sítí během koronavirové pandemie zavede, je Soundbites. Uživatelům umožní vytvářet a sdílet krátké kreativní zvukové stopy namísto standardního textového příspěvku. Místo něj jednoduše nahrají své sdělení doplněné třeba o speciální zvukový efekt a nasdílí jej přátelům či sledujícím na svou zeď. Tímto způsobem se budou moci podělit třeba o anekdotu, vtip či báseň. Funkci Soundbites hodlá Facebook v následujících měsících nejprve otestovat s omezeným počtem tvůrců.
V rámci těchto dvou nových zvukových funkcí si budou moci uživatelé Facebooku i vydělávat peníze. Ze strany společnosti jde o krok, který má motivovat tvůrce k vytváření zvukového obsahu. Například v rámci Live Audio Rooms tak budou moci fanoušci své oblíbené tvůrce či veřejné osobnosti podporovat přidělením hvězdiček.
Ty uživatelé zakoupí během zvukového streamu a pošlou je autorovi, kterému Facebook za každou získanou hvězdičku vyplatí 0,01 dolaru (0,21 Kč). Po spuštění této zvukové funkce společnost počítá například i s předplatným či jednorázovým poplatkem pro vstup do živého audio streamu.
Sociální síť Clubhouse nahrazuje posezení v hospodě, říká Petr Mára |
Poslední zvukovou funkcí, kterou má Facebook v plánu během následujících několika měsíců zprovoznit, jsou podcasty. Uživatelům umožní procházet, stahovat a poslouchat audio záznamy přímo z aplikace. Přehrávat podcast bude možné jak při jejím používání, tak i v případě, že poběží na pozadí.
Díky pokročilým technologiím včetně umělé inteligence slibuje společnost u nových funkcí prvotřídní kvalitu zvuku. Uživatelé se tak nebudou muset obávat nahrávat zvukovou stopu ani v rušném městě. Na pozadí bude navíc možné přidávat hudbu ze zvukové nabídky přímo v aplikaci.
Facebook není jedinou sítí, která v reakci na Clubhouse se zvukovými funkcemi experimentuje. Například Twitter začal koncem loňského roku testovat funkci Spaces. Ta byla původně byla dostupná pouze pro operační systém iOS, letos v březnu však společnost spustila i verzi pro Android . Vlastní funkci zvukové konverzace podle portálu Engadget spustil i diskuzní server Reddit, nese název Talk.