Máte smùlu, jste velké riziko, vzkázal úøad Huaweii a ZTE

Spread the love

Èínské spoleènosti Huawei a ZTE jsou oficiálnì oznaèeny za hrozbu pro národní bezpeènost Spojených státù. Oznámila to Federální komise pro komunikaci (FCC). Znamená to ještì vìtší potíže s expanzí na svìtové trhy, dopad pocítí i americké firmy.

Podle pøedsedy FCC Ajity Paie obì spoleènosti pøedstavují pro americké komunikaèní sítì vèetnì budoucích 5G sítí výrazné bezpeènostní riziko. K tomuto stanovisku komise dospìla „na základì ohromné váhy dùkazù“.

„Obì spoleènosti mají úzké vazby na Èínskou komunistickou stranu a èínský vojenský aparát,“ informoval Pai podle portálu Android Authority s tím, že Huawei i ZTE musí dodržovat èínské právo, které je zavazuje ke spolupráci s tamními zpravodajskými službami.

Na kontroverzní èínský zákon je poukazováno dlouhodobì. Huawei nicménì jakoukoli spolupráci s èínskou vládou odmítl, opakovanì navíc americkou administrativu vyzýval k pøedložení dùkazù, na jejichž základì je obviòován ze špionáže. Právì kvùli tomu se spoleènost objevila na èerné listinì americké administrativy, od té doby s ní nesmí americké spoleènosti obchodovat bez zvláštní licence.

Jedním z nejcitelnìjších dopadù na Huawei je ztráta podpory Googlu pro všechny nové smartphony (a tablety) pøedstavené po 16. kvìtnu 2019. Huawei do nich nesmí instalovat balíèek služeb Googlu, tedy pro západní trhy klíèové aplikace YouTube, mapy Googlu, e-mailový klient Gmail a pøedevším aplikaèní obchod Google Play. Telefony se tak mimo domácí èínský trh stávají de facto neprodejné. V kvìtnu Trump prodloužil platnost svého loòského exekutivního pøíkazu (více viz Trump dál dusí Huawei. Embargo prodloužil o rok ).

Rozhodnutí FCC je dalším pomyslným høebíèkem do rakve myšlenky, že by se èínské spoleènosti mohly aktivnì podílet na výstavbì amerických 5G sítí. Již koncem loòského roku totiž komise jednohlasnì schválila zákaz èerpání financí z federálních fondù na nákup zaøízení Huaweie. Tento zákaz tak nyní vstoupí v platnost.

Lze navíc oèekávat, že po stanovisku FCC bude získání licencí, které americké spoleènosti opravòují k obchodování s èínskými protìjšky, tedy i s Huaweiem, bude znaènì složitìjší. Huawei i ZTE pøitom opakovanì popíraly, že jsou hrozbami, FCC na jejich slovo nebrala zjevnì ohled.

Po aktuálním rozhodnutí komise tak ameriètí venkovští poskytovatelé telekomunikaèních služeb, kteøí dostávají z Fondu univerzálních služeb roèní dotace v celkové výši 8,3 miliardy dolarù (témìø 196 miliard korun), nesmí kupovat vybavení èi služby od Huaweie èi ZTE. Stávající vybavení od tìchto spoleèností musí navíc vymìnit za alternativy „pro národní bezpeènost nezávadné“.

S výmìnou nevyhovujícího zaøízení od Huaweie a ZTE má malým poskytovatelùm telekomunikaèních služeb pomoci zákon, na jehož základì byla vyèlenìna jedna miliarda dolarù (zhruba 23,5 miliardy korun). Americký prezident Donald Trump jej podepsal 12. bøezna (více viz Miliardová facka Huaweii. Trump ho chce vymazat z amerického venkova ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *