Rýsuje se ètvrtý mobilní operátor. Bude ho vlastnit stát

Spread the love

Energetická spoleènost ÈEZ zvažuje úèast v aukci mobilních kmitoètù pro sítì páté generace. Mohl by tak vzniknout státní operátor, protože majoritním vlastníkem spoleènosti ÈEZ je prostøednictvím ministerstev stát. Ve spoleènosti drží zhruba sedmdesátiprocentní podíl.

Informaci o možné úèasti v aukci 5G øekl pøi dnešní online tiskové konferenci k výsledkùm spoleènosti za minulý rok místopøedseda pøedstavenstva firmy Pavel Cyrani. Firma se podle nìj rozhodne podle pøesných pravidel aukce.

Cyrani uvedl, že firma provozuje virtuálního operátora ÈEZ Mobil , který má 125 000 aktivních SIM a zároveò propojuje energetiku, optické sítì a telekomunikace, takže pøipravovanou aukci sleduje. „Podle jejích pøesných pravidel se budeme rozhodovat, jestli do ní vstoupíme, nebo ne. Ale zvažujeme to,“ dodal Cyrani.

Èeský telekomunikaèní úøad (ÈTÚ) v pondìlí oznámil, že zahájil veøejnou konzultaci upravených podmínek aukce . Zahájení výbìrového øízení úøad pøedpokládá v prùbìhu èervna. Kvùli požadavku na zmìnu podmínek rezignoval na konci ledna tehdejší pøedseda ÈTÚ Jaromír Novák. Do státního rozpoètu by aukce mìla podle pøedpokladù pøinést minimálnì šest miliard korun.

První pøipomínky k aukci

Aukce se podle døívìjších vyjádøení pravdìpodobnì zúèastní stávající mobilní operátoøi O2, T-Mobile a Vodafone, zájem deklarovala i firma Nordic Telecom. Hovoøilo se také o Sazka Mobilu. Nová pøedsedkynì úøadu Hana Továrková nechala podmínky aukce upravit tak, aby podle zámìru ministerstva prùmyslu a obchodu prohloubily konkurenci na trhu a pøilákaly nové operátory.

Otázkou je, jaké podmínky nakonec projdou, protože krátce po jejich zveøejnìní se proti nim ohradila Asociace provozovatelù mobilních sítí (AMPS), která si nechala vypracovat právní analýzu kanceláøí Squire Patton Boggs. Ta øíká, že podmínky obsahují øadu pravidel s potenciálem zásadnì pokøivit soutìž na trhu a aukce je tak pøipravována v rozporu s evropskými pøedpisy .

Vláda dlouhodobì deklarovala, že chce pøivést na trh silného ètvrtého operátora . Jenže s ohledem na situaci na evropských i svìtových telekomunikaèních trzích se zatím nepodaøilo pøilákat žádného významného zahranièního hráèe. V poslední dobì však tvrdí, že ètvrtý operátor už není priorita . Vládì se nelíbila pravidla pùvodní aukce, což stálo i za odchodem pøedsedy ÈTÚ Dvoøáka a pozastavením aukce.

Pokud by se aukce spoleènost ÈEZ zúèastnila, mohl by vzniknout v podstatì státní operátor, protože vìtšinovým majitelem ÈEZu je stát a má i vìtšinu hlasovacích práv.

Zmìny podmínek aukce

ÈTÚ napøíklad v pásmu 700 MHz ustoupil od pøímého vyhrazení jednoho bloku o velikosti 2x10 MHz pro nové zájemce s tím, že jednotlivý úèastník výbìrového øízení mùže získat maximálnì 2×10 MHz. V pásmu 3,5 GHz byl spektrální limit stanoven na 60 MHz pro stávající operátory a 100 MHz pro ostatní operátory.

Z pøedmìtu výbìrového øízení je pak novì vyjmut úsek 3400 až 3440 MHz, který bude urèen pro øešení k podpoøe prùmyslu 4.0. ÈTÚ dále rozšíøil závazek národního roamingu ve prospìch nových operátorù. Podmínky výbìrového øízení dále stanoví povinnost velkoobchodní nabídky pro držitele kmitoètù z pásma 700 MHz, vèetnì zveøejnìní referenèní nabídky pro virtuální operátory. Více o zmìnách podmínek aukce 5G se doètete v èlánku Právníci varují, nové podmínky aukce 5G jsou v rozporu s evropským právem .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *