Minulý týden koalice diskutovala digitální daň pro velké digitální firmy. Pokud bude tento návrh schválen, internetové firmy u nás budou odvádět jednu z nevyšších sazeb v Evropě.
Zvláštní zdanění se bude týkat velkých firem s celkovým obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun). Bude se tak týkat Facebooku, Googlu, Amazon, ale možná i mobilních operátorů .
Danit se budou všechny internetové služby , které poskytovali v Česku. Může to být reklama na internetu, prodej dat i online zprostředkování služeb.
Vláda zatím zvažuje sazbu sedm procent. Zatím je ale vše v jednání, zákon tak začne platit nejdříve v druhé polovině příštího roku .
Se zavedením sedmiprocentní daně přišli sociální demokraté. Podle nich by měly vyšší daně platit nejen digitální firmy, ale i banky a další velké společnosti.
Bankovní daň ovšem odmítá premiér Babiš. Vyjádřil se ale, že zvláštní zdanění mobilních operátorů je ale na místě, hlavně pokud nezlevní ceny dat.
Jeho názor podpořil i prezident Zeman. Podle něj naši operátoři inkasují, v porovnání s dalšími evropskými státy, nadprůměrné zisky .
Zeman v návaznosti na digitální daň uvedl příklad Rakouska, které ji zavedlo teprve nedávno a do státní pokladny jim tak přibylo zhruba pět miliard korun .
Daň pro internetové giganty odsouhlasil i francouzský parlament . Tam budou velké společnosti odvádět 3 % ze svých příjmů .
Pokud máte doma pomalý internet, prověřte si, jestli na vaší adrese není rychlejší technologie nebo levnější varianta: