Elektrické koloběžky zaplavují města, ti odvážnější jezdí na elektrických skateboardech a dost možná i vaši rodiče už si pořídili elektrokolo. Co dál? S elektromotorem se dá jezdit i po hladině... Firma Torque je specialista na vodní sporty a jeho JetBoards jsou surfová prkna s elektromotorem a Li-ion baterií. To znamená, že můžete surfovat i bez vln či větru.
Díky GPS a speciálním bójím lze na dálku závodit se sportovci po celém světě. Jezdec má k dispozici informace o nejvyšší a průměrné rychlosti, v mapě vykreslenou trasu atd. Surf samotný nemá displej, pro informace musíte do aplikace ( Android a iOS ). Najdete tam také světové žebříčky, nastavení obtížnosti/dynamiky prkna, dozvíte se zde stav baterie a mnoho dalšího.
Aktuálně jsou k dispozici čtyři modely. Ty sportovní mají trup z uhlíkových vláken a větší baterii, která celý stroj značně prodražuje. Dostupná je i speciální sada pro rybaření.
Základní sportovní řada Mongrel má nosnost 80 kg (prkno váží 29 kg) a můžete jezdit rychlostí až 45 km/h. Plně nabitá baterie udrží prkno v chodu po 24 minut, pokud jej tedy točíte na plné obrátky. Pokud ne, dojezd se prodlužuje. Jeho cena je 4 799 dolarů (cca 109 tisíc korun).
Xtream je odolnější Mongrel , nosnost stoupá na 95 kg, maximální rychlost je stejná, výdrž baterie při „plném plynu“ je o dvě minuty kratší, váha naopak o dvě kila větší. Cena je shodná.
Nejdostupnější model iSup Electric je elektrický paddleboard s cenou 1 599 dolarů (cca 36 tisíc korun). Pokud jej budete šetřit rychlostí 5 km v hodině, vydrží v chodu klidně i 5 hodin. Maximálka je 11 km/h a pomoct si můžete i pádlem, které je v ceně. Díky délce 300 cm a šířce 76 cm má i vyšší nosnost 150 kg. iSup lze vyfouknout a sbalit do kompaktního zavazadla o váze 16 kg (bez baterie, ta váží dalších 8 kg).
Striker Jer Electric je vylepšený iSup , který se hodí pro rybaření přímo z vodní plochy. Najdete na něm nejen židličku, ale i úložný box. Vyjma ceny, která je stanovena na 1 899 dolarů (cca 43 tisíc korun), jsou ostatní jeho hodnoty stejné. Jak je to se stabilitou, pokud vám zabere opravdu pořádný kousek, známo není.
Více o se o elektrických prknech dočtete na TorqueJetBoardom .
Jak to vypadá, když se to na JetBoardu umí...
Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nový druh stroje, legislativa zůstává pozadu a nemá JetBoardy zařazené jako dopravní prostředek nebo sportovní vybavení. Vzhledem k elektrickému pohonu, nulovým emisím a absenci olejů nehrozí při používání ekologické riziko, proto většina zemí nijak neomezuje, kde se na JetBoadrech smí jezdit.
Možná vám JetBoard něco připomína... Už řadu let se u nás v České republice vyrábí JetSurf , což je typově stejné plavidlo, ale se spalovacím motorem a výrazně vyšší cenou, která u základního modelu startuje na 200 tisících korunách. Také Češi chystají elektrickou verzi, hotová má být ve druhe polovině roku a bude stát 270 tisíc.