Kdy pøesnì zaèal definitivní pád nìkdejí mobilní jednièky Nokia se dnes urèuje tìko. Firmu rozhodnì naèal v roce 2007 uvedený první iPhone, nicménì jetì docela dlouho se Nokia své pozice drela. A mìla anci se zachránit. Pøed deseti lety to vypadalo, e na záchranì intenzivnì pracuje, jene se to celé trochu zvrtlo.
Telefon od Applu tou dobou dostával ji svou pátou generaci pojmenovanou iPhone 4s a z kalifornské firmy se stal na poli mobilních telefonù ji respektovaný hráè. A Nokia v podstatì stále hledala svou odpovìï na jableèný telefon. Závìr roku 2011 v tom mìl být zlomový.
Nejen, e se na trh dostávaly pøístroje s nejnovìjí a oproti pùvodní nejvíce pøepracovanou verzí systému Symbian (tøeba Nokia 700), ale zároveò si mohli zákazníci poøídit zbrusu nový model Nokia N9 s operaèním systémem MeeGo, který mìl na Symbian navázat a stát se moderním operaèním systémem pod kontrolou Nokie. Jene u v dobì uvedení N9 to mìl spoèítané.
Tehdejí éf Nokie, Amerièan Stephen Elop u vzápìtí po èervnové premiéøe N9 prohlásil, e systém MeeGo nemá budoucnost a e se Nokia bude stoprocentnì soustøedit na Windows Phone a partnerství s Microsoftem. Elop v té dobì také øekl nìco, co se pozdìji ukázalo být smutnou pravdou: e firma v pøípadì neúspìchu Windows Phone nemá ádný plán B .
Plán A prostì musel vyjít. A jeho výkopem byla Nokia Lumia 800 , která se pøedstavila 26. øíjna na akci v Londýnì. Smartphone v designu zatracené Nokie N9 dostal operaèní systém Windows Phone 7.5 a pøicházel s velkými ambicemi.
Jene toto prazvlátní pøepøahání operaèních systémù nevylo úplnì tak, jak si Nokia pøedstavovala. Konzervativní uivatelé symbianových telefonù se zrovna k Windows Phone nehrnuli a v porovnání s N9 v totoném tìle zase Lumia 800 ukazovala, jak je nový systém od Microsoftu nedomylený. Nelo jen o mizernou dostupnost aplikací v porovnání s iOS a dramaticky rostoucím Androidem. Porovnání Meego a Windows Phone na témìø totoném stroji ukazovalo, co ve Microsoft nedotáhl poøádnì do konce a MeeGo se jevilo jako hotovìjí a ucelenìjí operaèní systém.
Jakkoli dodnes povaujeme uivatelské prostøedí pùvodních Windows Phone 7 s dladicemi za geniální a nedocenìný nápad, pravdou je, e spousta nedodìlkù, které se týkaly i verze 7.5, jednodue uivatele odrazovala. Nedodìlky byly jak v oblastech dùleitých pro firemní klientelu (podpora VPN nebo nìkterých funkcí synchronizace), tak soukromé zákazníky (tøeba nìkteré chybìjící funkce bluetooth), ale i autory aplikací. Lumia 800 byla nadìjným zaèátkem, ale zároveò ukazovala, e sázka na výhradní spojení s Microsoftem bude docela divoká jízda.
A byla. Jistì, Nokia 700 se Symbianem Belle, N9 s MeeGo ani Lumia 800 s Windows Phone 7.5 jako takové za následný vcelku rychlý pád Nokie samy o sobì nemohou. Jsou ovem ukázkou toho, jak firma stála na urèité køiovatce a doufala, e volba té správné cesty jí pomùe odrazit se ode dna. Jene namísto onoho odrazu pøiel pád do jetì vìtích hlubin. Potvrdilo se, e Nokia skuteènì ádný plán B nemá a Lumia 800 se tak stala jakýmsi pomyslným zaèátkem konce.
Konec to byl jetì docela zdlouhavý a ne bez dalích zvlátních zvratù. Nokia to napøíklad v modelech øady X zkusila s vlastní pøepracovanou variací Androidu (bez slueb Googlu), tento experiment vak nemìl dlouhého trvání. U v roce 2013 toti Microsoft oznámil, e mobilní divizi Nokie koupí a v roce 2014, kdy byla tato transakce dokonèena, onu epizodu s Androidem nový majitel zaøízl. Spása mìla pøijít v roce 2015 v podobì systému Windows 10 Mobile, který koneènì opravoval vìtinu zásadních nedostatkù pøedchozích verzí mobilního systému od Microsoftu.
Jene systém, který se navíc navzdory svému netradiènímu uivatelskému prostøedí v mnohém pøizpùsobil konkurentùm (a pùsobil kvùli tomu trochu schizofrenním dojmem), u nic nezachránil. Zájem vývojáøù byl vzhledem k pøedchozím veletoèùm a nutnosti s kadou verzí systému pøedìlávat aplikace znovu naprosto nulový. Microsoft se následnì postupnì znaèky Nokia zbavil a telefony Lumia vyrábìl pod vlastní znaèkou.
Tím se v podstatì otevøel prostor pro návrat Nokie v podobì, v jaké ji známe dnes. V roce 2016 prodal Microsoft výrobu bìných telefonù novì vzniklé spoleènosti HMD Global a po vyprení licenèních omezení pozdìji získala od finské Nokie (nadále vyrábí øeení pro mobilní sítì) licenci na znaèku Nokia i pro chytré telefony. Samozøejmì dostaly Android a na trhu se snaí prosadit dodnes. Jene firma stále trochu tápe, spí pøeívá, ne aby vzkvétala a i kdy se zdá, e se podaøilo HMD Global v posledním roce stabilizovat, na návrat k nìkdejí slávì to rozhodnì nevypadá.