Nováèek na èeském trhu, znaèka Oppo, se snaí si hned od zaèátku vybudovat image prémiového výrobce. Její telefony se tak nepodbízejí cenou, na druhou stranu pøináejí nìkterá zajímavá technická øeení, která nejsou v daných tøídách obvyklá. Reno5 5G má napøíklad a neuvìøitelnì rychlé nabíjení.
Procesor Snapdragon 765G, 8 GB RAM, podpora 5G sítí, ètyøi èoèky fotoaparátu. To je dnes ve støední a vyí støední tøídì v podstatì obvyklá sestava a Oppo si za ni ádá pomìrnì ambiciózních 11 399 korun. Logika výrobce je pomìrnì jednoduchá: chce se øadit po bok prémiových znaèek, jako je tøeba Samsung a nehodlá cenou soupeøit s agresivními hráèi jako Xiaomi, Realme a dalí.
A my tomu vlastnì rozumíme. Otázkou je, zda to pochopí zákazníci, u nich není znaèka Oppo zatím tolik v povìdomí. I kdy v souvislosti s rùznými inovacemi, které Oppo v minulých letech pøedvádìlo na rùzných veletrzích nebo vlastních akcích, jsme o ní dost slýchali i u nás minimálnì na iDNES to byla z hlediska technických zajímavostí pro nás vdy vdìèná znaèka, která v dobì, kdy se veletrhy konaly, pøedvádìla novinky, je zaujaly. A Oppo v tom pokraèuje vak je to tøeba první znaèka, která nám dala do ruky telefon s rolovacím displejem a letos firma pøedstavila tøeba bezdrátové nabíjení vzduchem.
Jene oproti tìmto specialitám je Reno5 5G vlastnì vcelku obvyklý smartphone vyí støední tøídy. Take, má ona vyí cena nìjaké ospravedlnìní?
Co nabídne?
Plusy a minusyProè koupit?
Proè nekoupit?
Kdy? V prodeji Za kolik? 11 399 Kè |
Proè koupit?
Proè nekoupit?
Kdy? V prodeji
Za kolik? 11 399 Kè
Podobnì jako øada jiných modelù této kategorie, umí Oppo Reno5 5G nabídnout velmi vyváenou funkèní výbavu bez zásadních kompromisù a ústupkù. Reno5 5G si rozhodnì nehraje na ádného zabijáka vlajkových lodí, je to model pevnì ukotvený ve støední tøídì a nestydí se za to. Tím jsou mantinely jasnì dané výkon je tak akorát, podpora 5G se stává v této tøídì vcelku standardem, dokonce i AMOLED displej s úhlopøíèkou 6,43 palce, rozliením 2 400 x 1 080 pixelù, èteèkou otiskù (zase je docela dole u okraje) a obnovovací frekvencí 90 Hz je pomìrnì typickým a za danou cenu oèekávaným prvkem.
Oppo se neodváilo telefonu sebrat konektor pro sluchátka, na druhou stranu tøeba u foáku se ani za danou cenu nedoèkáme teleobjektivu. A jeden pro nìkoho nepøíjemný ústupek tu je: chybí slot pro pamìové karty, take si uivatel musí vystaèit se 128 GB vnitøní pamìti. Take kde je to prémiové pojetí? Ukazuje se v designu, zpracování a také v celé oblasti práce s energií.
Take je to hlavnì o nabíjení?
Samozøejmì e ne, ale superrychlé nabíjení je skuteènì funkcí, kterou Oppo Reno5 5G vystupuje z øady. V balení s telefonem se nachází nabíjeèka, která je schopná dodat maximální výkon 65 W a díky tomu se telefon z nuly na 100 % nabije za neuvìøitelných 35 minut. Ovìøili jsme si to v praxi, nabíjeèka se pøi tom docela zahøeje, ale ano, je to tak. Staèí jen nìco pøes pùl hodiny a zcela vybitý telefon je rázem kompletnì nabit.
Pøitom baterie Reno5 5G není zrovna malá: kapacita 4 300 mAh je øeknìme lehký nadprùmìr, v kombinaci s extrémnì rychlým nabíjením pak pøedstavuje velký klad telefonu. Rychlé nabíjení samozøejmì funguje, pouze kdy máte onu nabíjeèku s sebou. Take je dùleité, e Reno5 5G má solidní výdr, jeden perný den zvládne bez problémù a s trochou úspor lze zvládnout i dva dny na jedno nabití. Nabíjeèku, která je vzhledem k výkonu docela nadstandardnì velká, tak sebou rozhodnì nemusíte tahat poøád. Mùe být doma a staèí s ní telefon chvilku nabít tøeba po pøíchodu z práce nebo ze koly pøed tím, ne zase vyrazíte nìkam ven. Telefon také podporuje reverzní dobíjení, tedy umí poslouit jako powerbanka pro jiná zaøízení. Tyto funkce se nám opravdu líbí.
A líbí se i zbytek?
I po estetické stránce je Oppo Reno5 5G velmi povedený telefon. Do redakce dorazil kousek v krásné záøivì modré barvì, ale poøídit si mùete i konzervativnìjí èerné provedení. V obou pøípadech dostanete pøístroj s plastovým tìlem, co je moná v dané tøídì pøekvapení. Ale výrobci se od doposud populárního sendvièe dvou tvrzených skel a kovového rámu zaèali odklánìt i ve vyích kategoriích a plast zaívá urèitou renesanci. Podle nás na tom není nic patnì, navíc bude mít celý trend asi technický pùvod: s plastovým tìlem se lépe øeí íøení signálu a u levnìjích telefonù s 5G je to tak urèitì cesta, jak uspoøit nìjaké ty náklady na vývoj i výrobu.
A kdy výsledek vypadá tak, jako Oppo Reno5 5G, úspory nám rozhodnì nevadí. Zpracování je pièkové a provedení zad skuteènì parádní. Záda telefonu toti nejsou kdovíjaký obyèejný plast, je to materiál s jemnou strukturou, který krásnì odráí svìtlo, a to na nìm vytváøí jemnou hru odstínù modré barvy. Ano, je to výrazné, pro nìkoho a moc, ale znovu je tu i konzervativnìjí èerná verze, která je mnohem nenápadnìjí.
Co se vám jetì líbí?
Onen v úvodu uvedený papírovì vcelku standardní displej je v praxi velmi povedený a disponuje solidním maximálním jasem pro dobrou èitelnost i na ostrém slunci. Tìlo telefonu je pøíjemnì zaoblené a vzhledem k tomu, e s úhlopøíèkou 6,43 palce je dnes vlastnì Reno5 5G spíe kompaktnìjí telefon, padne pøístroj dobøe do ruky. Rozmìry jsou 159,1 x 73,4 x 7,9 mm, ale Reno5 5G moná v ruce pùsobí jako i o kousek mení pøístroj. I hmotnost 172 gramy je pøíjemná.
Oppo ve svých smartphonech pouívá operaèní systém Android s vlastní nadstavbou ColorOS obojí v tomto pøípadì ve verzi 11. Nadstavba má v podstatì logiku èistého Androidu, jen trochu pozmìnìnou a podle nás povedenou grafiku. Uivatel si navíc mùe vybrat styl ikon podle svého vkusu, a tak vlastnì vzhled systému zmìnit. Monosti jdou tak daleko, e lze napøíklad detailnì ladit velikost ikon na obrazovce i velikost textu, který je k ikonì pøipojen.
V tomto ohledu pøináí Oppo opravdu bohaté monosti a pøitom uivatele neotravuje spoustou rùzných továrních grafických témat a schémat, ve kterých se èasto ani nejde vyznat. Dále umoòuje výrobce ladit tøeba chování always-on displeje a rùzných oznámení, jako oznámení mùe fungovat tøeba elegantní barevný prouek podél celého okraje displeje a podobnì. Systém je dobøe odladìný a procesor Snapdragon 765G nemá s chodem telefonu ádnou vìtí práci. Ve funguje, tak jak má.
Jaký je fotoaparát?
Sestava fotoaparátù je tu vcelku obvyklá s tím, e poøád je kladen dùraz pøedevím na hlavní snímaè. Ten má rozliení 64 megapixelù a výteènou svìtelnost f/1.7, vytváøí 16megapixelové snímky s dobrými detaily i celkovì velmi dobrou kvalitou. V noci je tu ale trochu vyí úroveò umu, ne bychom èekali, snímky v umìlém osvìtlení dovedou být neèekanì bledé, co ukazuje, e má foák obèas trochu problémy se správným zpracováním snímkù. Ve dne toti takto neujídí.
Trochu zklamáním je irokoúhlý snímaè s rozliením osm megapixelù. Ve dne je kvalita snímkù sluná, ale noèní fotky nestojí za nic, a i kdy se telefon tváøí, e pøi nich umí vyuít noèní reim, ve skuteènosti to nijak nepomùe. Se irokoúhlým objektivem nelze pouít ani blesk. Uivatelské prostøedí fotoaparátu je vcelku standardní a nechybí øada kreativních reimù nebo plnì manuální reim focení.
Dalí dva fotoaparáty ve ètverné sestavì jsou pak u jen do poètu a jsou zcela zbyteèné. Je tu toti dvoumegapixelový snímaè pro hloubku ostrosti (bez toho se mnohé telefony obejdou, a pøesto umìjí bokeh skvìle) a také dvoumegapixelový snímaè pro makro snímky, který je oblíbeným trikem výrobcù, jak zvýit poèet foákù a v podstatì asi nezvýit výrobní náklady (a také uivateli nic praktického nepøinést výstup je tragický).
Mám si ho poøídit?
Oppo Reno5 5G je dobøe vybavený smartphone vyí støední tøídy, který vak rozhodnì není levný. Pokud budeme uvaovat èistì racionálnì, je tu spousta jiných, mnohem výhodnìjích smartphonù, které mají daleko lepí pomìr výkonu a ceny. Jene ne vdy racionální úvahy fungují a pokud se vám Reno5 5G líbí a jeho cena 11 399 korun pro vás nepøedstavuje problém, nevidíme dùvod, proè si telefon nepoøídit. Není na nìm nic, co by vás mìlo zásadnì odradit, má pár lákavých funkcí (hlavnì ono nabíjení) a vypadá skuteènì k svìtu.
Konkurence se rekrutuje pøedevím z øad Samsungu, konkrétnì je asi hlavním soupeøem model A52, ideálnì v jeho 5G verzi. Bìný A52 vyjde na devìt tisíc, 5G provedení na jedenáct a nová mírnì vylepená varianta A52s 5G stojí 11 490 korun. Samsung dokonce v modernìjí verzi nabídne o trochu pokroèilejí procesor a také mnohem pouitelnìjí makro kameru (5 megapixelù u obèas k nìèemu je). A také stabilizaci na hlavním foáku ale zase nabíjí daleko pomaleji. Kdo chce zoom, mùe si u Samsungu poøídit vìtí typ A72 bez podpory 5G sítí, ale s trojnásobným optickým pøiblíením.
Co se dalích modelù prémiových znaèek týèe, za 11 490 korun lze poøídit tøeba Sony Xperia 10 III 5G, to má ovem slabí Snapdragon 690, svùj netradièní pomìr stran displeje, ale nabídne foák s dvojnásobným optickým zoomem. Za necelých 11 tisíc korun seenete Google Pixel 4a, který je ale výbìhovým modelem a poèkali bychom na nový Pixel 5a 5G. Prémiovou cenu má i TCL 20 Pro 5G (stojí asi 12 tisíc korun). Za 11 500 korun mùete mít i supervýkonný smartphone Realme GT 5G se Snapdragonem 888.