V nedìli uplyne tøicet let od doby, kdy byl na území tehdejí Èeské a Slovenské Federativní republiky poprvé pouit mobilní telefon. Ve ètvrtek 12. záøí 1991 toti spoleènost Eurotel oficiálnì spustila svou NMT sí. Mobil si vak v té dobì mohli dovolit jen vyvolení, lidé, kteøí nemìli hluboko do kapsy.
Èei a Slováci si mohli z mobilu poprvé zavolat 12. záøí 1991, kdy byla oficiálnì sputìna první analogová mobilní sí spoleènosti Eurotel (pøedchùdce souèasného O2). Operátor zaèal se tøemi základnovými stanicemi. Jedna byla umístìna na televizním vysílaèi na praském ikovì a pokrývala díky relativnì nízké frekvenci témìø celé støední Èechy. Druhý vysílaè se nacházel rovnì v Praze, a to ve Vokovicích na støee výkové budovy tehdejího Výzkumného ústavu matematických strojù (více viz Hádejte, kde je nejstarí èeská BTS. V Praze ano, v centru ne ), tøetí pak pokrýval Brno.
Podívejte se na retro reklamu k mobilnímu telefonu:
První mobilní èísla tehdy zaèínala pøedvolbou 601, dovolit si je mohlo ovem jen pár vyvolených. Vlastnictví mobilního telefonu bylo v té dobì toti viditelným symbolem bohatství. Pøi pohledu do dobových ceníkù není divu: aktivace sluby stála 29 000 Kès, mìsíèní pauál vyel na dva a pùl tisíce korun a za minutu hovoru, a to vèetnì pøíchozího, si Eurotel úètoval 15 Kès. Napøíklad tarif se 150 volnými minutami vyel zhruba na tøi tisíce korun. Tehdejí prùmìrná mìsíèní mzda pøitom dosahovala 3 800 Kès.
Drahé na poøízení byly i samotné pøístroje. První telefon v nabídce Eurotelu, kterým byla 4,5 kilogramu váící Nokia Talkman MD59, vyel na neuvìøitelných 60 tisíc korun.
Jetì v roce 1995 se kvùli monopolu spoleènosti Eurotel, která byla spoleèným podnikem americké firmy Atlantic West a telekomunikaèní spoleènosti SPT Telecom, dal nejlevnìjí mobil s aktivací poøídit za 35 tisíc korun. Tedy za víc ne ètyøi prùmìrné hrubé mìsíèní mzdy. Minuta hovoru tehdy stála 12 korun. Kromì velkých kuføíkových telefonù se i v pùvodem severské síti NMT (Nordic Mobile Telephony) postupnì objevily také mení pøístroje do kapsy.
Rozmach mobilù v Èesku pøiel a s konkurencí a dotovanými telefony
Zmìnu do zpùsobu vyuívání mobilních telefonù pøineslo a sputìní modernìjí digitální sítì GSM (Global System for Mobile Communications), která se v Evropì zaèala prosazovat od zaèátku 90. let. O vybudování sítì rozhodla èeská vláda v srpnu 1995 a o necelý rok pozdìji se ji telefonovalo. Jako první pøiel 1. èervence 1996 na trh Eurotel, o ètvrtrok pozdìji zahájila provoz konkurenèní GSM sí Paegas spoleènosti RadioMobil (pøedchùdce dneního T-Mobilu).
Výrazné rozíøení poètu mobilù v Èesku pøilo a s pøíchodem konkurence a nástupem dotovaných telefonù. Velkou roli sehrálo i uvedení nové sluby na podzim 1997. lo o pøedplacené karty umoòující volat i lidem, kteøí nemohli èi nechtìli platit nìkolikasetkorunový mìsíèní pauál. Zatímco v roce 1995 bylo v Èesku 45 725 telefonù sítì NMT, o rok pozdìji u Èei pouívali pøes 200 tisíc mobilù. Na pøelomu let 1998 a 1999 pak poèet mobilních uivatelù v Èesku pøekroèil milion.
Na jaøe 2000 pak èeský trh zail dalí velkou zmìnu, kdy zaèal zákazníky lákat Oskar (pozdìji jej odkoupil nadnárodní Vodafone ). Konkurence pøinesla dalí sníení cen, postupem èasu vak zaèalo pøibývat kritických hlasù, podle kterých, a to zejména ve srovnání se zahranièím, jsou ceny volání a datového pøipojení v ÈR pøíli vysoké (více viz Je to èerné na bílém. Mobilní sluby v Èesku jsou jedny z nejdraích v EU ). Odborníci poukazovali i na to, e se v ÈR pomalu prosazují technologické novinky, napøíklad rychlý mobilní internet.
Èísla mezi operátory pøenáíme u 15 let
V lednu 2006, tedy jen pùl roku pøedtím, ne tehdejí Eurotel ukonèil po necelých 15 letech provoz sítì NMT pro hlasové volání, pøila jedna z nejdùleitìjích zmìn, aspoò z pohledu zákazníka. Tehdy se toti otevøela monost ponechat si pùvodní telefonní èíslo i v pøípadì pøechodu k jinému operátorovi (více viz Pøenositelnost mobilních èísel zaèala fungovat ).
Do té doby znamenala zmìna poskytovatele slueb nevyhnutelnì i nové èíslo. U bìhem prvních tøech mìsícù vyuilo monost ponechat si své mobilní telefonní èíslo pøi zmìnì operátora témìø padesát tisíc lidí. Díky pøenositelnosti se mimo jiné zvýil tlak na ceny a lidé, kteøí chtìli operátora zmìnit, se èasto doèkali velmi lákavé nabídky od pùvodní firmy.
Místo ètvrtého operátora máme desítky virtuálních
Øadu let se hovoøilo o moném pøíchodu ètvrtého mobilního operátora, kromì nepøíli úspìné sítì U:fon pouívající nestandardní telefony vak zùstávalo jen u spekulací. Posledním pokusem nalákat do Èeska dalího poskytovatele mobilních slueb byla loòská draba kmitoètù pro 5G sítì (více viz Ètvrtého operátora se Èesko nedoèká. Kmitoèty pro 5G vydrailo pìt subjektù ).
Nová konkurence nicménì na trh pøila, a to na podzim 2012 v podobì virtuálních operátorù. O nástup firem, které vyuívají infrastrukturu stávajících operátorù, se výraznì zaslouil tlak Èeského telekomunikaèního úøadu (více viz Potvrzeno, virtuálové budou. ÈTÚ bude operátorùm regulovat ceny ).
Dlouhodobì nejvìtím mobilním operátorem v ÈR je T-Mobile, jeho sí vyuívá pøes 6,1 milionu zákazníkù, za ním následuje O2 s necelými esti miliony mobilními zákazníky, tøetí Vodafone má témìø ètyøi miliony zákazníkù. Kromì hlavní trojice dnes funguje nìkolik desítek virtuálních operátorù, i ti vak musejí vyuívat infrastrukturu a nabídku velké trojky.
Zhruba kadých deset let pøichází nová technologická generace mobilní komunikace. Rozmach chytrých telefonù pøinesla sí 4G LTE, aktuálnì zavádìná sí 5G umoòuje proti stávající technologii a desetinásobnou rychlost internetového pøipojení. Výhodou sítí 5G je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy, tzv. latence. To umoòuje jejich vyuití napøíklad v autonomních vozidlech nebo v aplikacích umìlé inteligence. První komerèní mobilní sí 5G v Èesku byla sputìna loni v èervenci (více viz O2 u teï spoutí sí 5G v komerèním provozu. Zatím bude za korunu ).
T-Mobile nyní pokrývá signálem sítì 5G deset procent populace, konkurenèní Vodafone v kvìtnu uvedl, e v dosahu jeho sítì 5G je zhruba 3,5 milionu lidí, tedy tøetina obyvatel Èeska. O2 nabízí 5G v 60 mìstech, celou Prahu chce mít pokrytou za necelý rok a Èeskou republiku do tøí let.