LG je sice úspìný konglomerát, ale mobilní divizi se dlouhodobì nedaøí. A tak firma oznámila, e je potøeba restrukturalizace, nebo dokonce prodej celé divize. S prvním váným zájemcem se vak LG nedohodlo.
Mobilní divize LG je pro celý konglomerát noèní mùrou. Je to na jednu stranu dùleitá èást firmy, smartphony táhnou, take z marketingového hlediska to je zajímavý byznys. Kdysi se mobilní divizi daøilo, jetì v roce 2013 byla tøetím nejvìtím producentem smartphonù na svìtì . Jene kdy tato divize 23 ètvrtletí po sobì prodìlává, tak u firmì zjevnì dola trpìlivost.
Kumulované ztráty mobilní divize se dostaly v pøepoètu u pøes 100 miliard korun. Proto se LG letos v lednu rozhodlo, e bude nutná minimálnì zásadní restrukturalizace, anebo se celé divize rovnou zbaví . Tak aspoò éf firmy Kwon Bong-seok informoval zamìstnance divize. Èást jich pojme zbytek koncernu, ale zhruba 40 procent z nich by o práci mohlo pøijít.
e toto prohláení nebylo jen varováním, potvrzují informace deníku Korea Herald . Ten informuje, e LG jednalo o prodeji s vietnamskou skupinou Vingroup. Pravdìpodobnì nelo o prodej celé divize, ale jen dvou výrobních závodù. Jeden z nich je ve Vietnamu, druhý v Brazílii.
Krach jednání
Jene námluvy se nevydaøily. Podle deníku nenabídl Vingroup takovou èástku, kterou by bylo LG ochotné akceptovat. Jednání jsou tímto ukonèena a LG vyhlíí dalího zájemce. Podle informací o tomto jednání se LG nechce zbavit mobilní divize úplnì, hledá primárnì zájemce o výrobní závody. Design a technická øeení si chce ponechat a je dost moné, e nový majitel by telefony pro LG vyrábìl.
Pokud by se LG oba výrobní závody ve Vietnamu a Brazílii nepodaøilo prodat, tak by je pøestavìl na produkci spotøebièù. Co je obor, ve kterém se firmì celosvìtovì daøí. Dodejme, e dalí výrobní linky má její mobilní divize v Jiní Koreji.
Polévkový král
Vietnamský zájemce o mobilní divizi LG spoleènost Vingroup je v podstatì takový stát ve státì. Obrovská spoleènost podniká v realitách, vlastní nìkolik øetìzcù nejrùznìjích typù obchodù, nákupní centra, prázdninové resorty, zdravotnická zaøízení a tak dále. Dokonce má i vlastní automobilku Vinfast , která sice pùsobí jen krátce, ale na domácím trhu má úspìch. Nìkteré modely jsou licenèní, ale staví i vlastní modely na základì starích platforem BMW.
Souèástí koncernu je i znaèka smartphonù Vsmart. Jene firma si telefony nejen vyvíjí, ale i vyrábí ve dvou závodech ve Vietnamu. Nìkteré modely pak exportuje i na zahranièní trhy. Vìtina produkce patøí mezi low-endy a nií støední tøídu, ale nabídka je velmi iroká. Znaèka produkuje i dalí výrobky, tøeba chytré televize.
Zajímavé je pozadí vzniku koncernu. Zakladatelem je Pham Nhat Vuong, který zaèátkem devadesátých let zaèal podnikat na Ukrajinì. Peníze mu vydìlaly instantní polévky znaèky Mivina. Byznys to byl opravdu velký, take ho od Pham Nhat Vuonga v roce 2010 odkoupilo Nestlé v pøepoètu za tøi miliardy korun. Byznys v domovském Vietnamu pak Pham Nhat Vuong odstartoval ji v roce 2000.