Neortodoxní špièka pro vybrané zákazníky. Test Sony Xperia 1 II

Spread the love

Sony jde u svých špièkových smartphonù už nìkolik let svou vlastní cestou a nevrhá se do všech módních trendù. A vlastnì je to dobøe, jeho smartphony jsou èasto velmi zajímavé a na trhu je díky tomu i nìjaká ta neobvyklá volba. Aktuální špièka Xperia 1 II je tím nejlepším, co Sony pøedvedlo za nìkolik posledních let. Trochu potíž je, že je tento exkluzivní smartphone extrémnì drahý.

ڞasnì minimalistický design a fotografické funkce a schopnosti namíøené na skupinu profesionálních fotografù. To jsou asi dvì hlavní lákadla špièkového Sony Xperia 1 II. Zároveò to ovšem ukazuje, jak moc je Sony vzdáleno bìžnému uživateli, jehož požadavky jsou dnes trochu jiné, než co Sony razí. Když to vše firma korunuje cenou témìø 33 tisíc korun, je jasné, že Sony Xperia 1 II je špièkový smartphone, který však nemíøí na obvyklou skupinu zájemcù o ty nejlepší kousky.

Pøesto, nebo právì proto platí, že je Sony Xperia 1 II tím nejlepším, co jsme od Sony na poli smartphonù vidìli za hodnì dlouhou dobu. Nový špièkový model se nesnaží zavdìèit všem, naopak míøí na pomìrnì úzké publikum zákazníkù s velmi specifickými potøebami. Ale právì v tom je Xperia skvìlá. Bìžného fanouška, který má rád znaèku jako takovou, tento pøístup výrobce asi zklame. Ale fotografy nebo rùzné tvùrce video obsahu, kteøí pøi své tvorbì využívají smartphone nebo alespoò chtìjí mít ve chvílích, kdy mají po ruce jen chytrý telefon, podobné možnosti jako u svých profi zaøízení, mùže Xperia 1 II nadchnout.

Proè není pro masy?

Jde o kombinaci vysoké ceny, která i pøes celkový prùmìrný rùst patøí k nejvyšším na trhu, a výbavy, která nereflektuje nìkteré módní i technické trendy, které si vìtšinové publikum dnes oblíbilo. To však rozhodnì neznamená, že by vás nemohla Xperia 1 II zaujmout. Už po stránce designu je to velmi povedený kousek.

Takže se vám líbí?

Design rozhodnì ano. Sony si s minimalistickými linkami svých telefonù hrálo vždy a u modelu 1 II navazuje na loòského pøedchùdce, ale celek je ještì o nìco minimalistiètìjší. Obzvl᚝ v testované èerné barevné variantì, která z telefonu dìlá úhledný kvádøík, který v nás opìt (ještì více než vloni) vyvolává pøedstavu obelisku z 2001: Vesmírné Odyssey. Na tìle je jen minimum rušivých prvkù, tím hlavním je sestava fotoaparátu, která je tentokrát ještì vystouplejší a pro nìkoho se možná trochu neeseteticky posunula do rohu, místo pùvodního umístìní v ose.

Plusy a mínusy

Proè koupit?

  • povedený design
  • vysoký výkon
  • špièkový displej
  • kvalitní fotoaparát

Proè nekoupit?

  • vysoká cena
  • foák je pro pokroèilejší uživatele

Kdy? V prodeji

Za kolik? 32 990 Kè

Proè koupit?

Proè nekoupit?

Kdy? V prodeji

Za kolik? 32 990 Kè

Moc se nám líbí zpracování s kovovým rámem, který je sice tentokrát trochu „ostøeji“ øezaný, ale telefon stále do ruky padne docela dobøe. To pøedevším díky „nudloidní“ konstrukci, která je dána 6,5palcovým displejem s pomìrem stran 21:9, jehož je Sony na poli mobilù prùkopníkem. Lesklé èerné tìlo se tentokrát neupatlává tolik jako u pøedchùdce, což je chvályhodné. Na druhou stranu je telefon docela kluzký (klouže v ruce, ale tøeba i na stole), takže nìjaké to pouzdro pøijde rozhodnì vhod – alespoò základní silikonové. Rozmìry jsou 165,1 x 71,1 x 7,6 mm.

Co displej, jaký je?

Výborný. Sony opìt vsadilo na extrémnì vysoké rozlišení 3 840 x 1 644 pixelù, což je hodnota blízká rozlišení 4K pro digitální kina. (4 096 x 1 714 pixelù). Jemnost asi 643 pixelù na palec je výteèná, displej je typu OLED a má výborné podání barev, kromì onoho stále ještì trochu nezvyklého pomìru stran pak nemá žádné výstøelky a rušivé prvky: není tu prùstøel, výøez ani zahnutí, rohy jsou zaoblené jen mírnì. Pod a nad displejem je vždy trochu místa, není to tedy úplnì pøíklad bezrámeèkového provedení smartphonu, ale podle nás to vùbec nevadí.

Jednu výtku ale k displeji máme a opìt vlastnì souvisí s cenou: za onìch 33 tisíc korun by mìl uživatel dostat absolutní špièku, jenže displej má jen klasickou obnovovací frekvenci 60 Hz, namísto dnes obvyklejších 90 nebo 120 Hz. V systému je sice nastavení pro zvýšení plynulosti pøekreslování displeje, nicménì to zdaleka nefunguje tak dobøe jako vyšší obnovovací frekvence. Jasnì, spoustì lidí to vadit nebude, nicménì za dané peníze by tu taková možnost mìla být.

Mimochodem, v displeji není ani èteèka otiskù prstù – ta je v tlaèítku na boku a je to podle nás praktické øešení. Funguje výbornì.

Má ještì nìjaké ústupky ve výbavì?

V zásadì ne. Sony se nezbavilo ani 3,5mm jacku pro sluchátka, takže si lze užít i kvalitní „drátový“ poslech hudby. Procesor Snapdragon 865 pøináší špièkový výkon, by na druhou stranu podle benchmarkù je vidìt, že tentokrát si Sony s ladìním nevyhrálo tolik jako u pøedchozích generací špièkových xperií. Ty byly vyladìny témìø k dokonalosti a v benchmarcích patøily na absolutní špièku, Xperia 1 II se ale nechává nìkterými soupeøi trochu zastínit: se skóre 549 000 bodù v benchmarku AnTuTu pøekonávají Sony tøeba Motorola Edge+, Poco F2 Pro a jistì i nìkteré další modely – u tìchto to ale máme ovìøeno redakèním testem.

Svou roli v tom nejspíš hraje i fakt, že Xperia 1 II má 8 GB RAM, konkurence umí zapojit i vìtší porci (ale tøeba Poco dosahuje svého výkonu se stejnou porcí). Díky Snapdragonu nechybí podpora 5G sítí – v jediné èeské (v pilotním provozu u O2) Xperia 1 II funguje, ale není to ideální. Napravit to ale mùže update firmwaru.

Uživatelská pamì má kapacitu 265 GB, lze ji rozšíøit microSD kartou, ta ale patøí do „sdíleného“ slotu pro druhou SIM – je tedy tøeba si vybrat, co bude uživatel používat (kartu, nebo druhou SIM). Špièkové Xperie jsou tradiènì odolné vùèi vodì a prachu, i 1 II splòuje podmínky IP68. Systém je tu relativnì èistý jen s nìkterými specifickými aplikacemi a trochu pozmìnìnou strukturou menu. Kdo zná telefony Sony, bude tu jako doma.

Jak fotí?

To je pro mnohé asi ta nejdùležitìjší otázka. Xperia 1 II má být po dlouhé dobì skuteènì špièkovým fotomobilem od Sony. Ne, že by se pøedchozí generace top smartphonù znaèky nesnažily, ale nikdy to nestaèilo. Xperia 1 II se umí špièce vyrovnat nebo se jí pøiblížit velmi tìsnì, ale má to trochu háèek. Sony totiž vsadilo na zcela jinou cestu tvorby fotografie než prakticky všichni konkurenti. Namísto toho, aby se telefon snažil z hromady získaných dat vypoèítat co nejlíbivìjší snímek, se Sony snaží soustøedit na vìrné zachycení situace. To ale také znamená, že mùžeme zapomenout na spektakulární noèní fotografie, u kterých mnohé fotomobily dìlají z noci doslova den (ano, zejména Huawei).

Úroveò detailù a celková kvalita snímkù je ale výborná, vèetnì malého množství šumu i v noci. Tady se Sony vyplácí sázka na dvanáctimegapixelové rozlišení, kterým disponují všechny tøi snímaèe v hlavní sestavì. Vedle hlavního se svìtelností f/1.7 je tu trojnásobné pøiblížení (f/2.4) a širokoúhlý snímaè (f/2.2). Hlavní snímaè a zoom mají optickou stabilizaci obrazu. Nejvyšší kvalitu samozøejmì poskytne hlavní snímaè, ale ani další nejsou úplnì k zahození, zejména za dobrého svìtla lze Sony poèítat ke špièce.

Za toho horšího už pak dost záleží na vkusu samotného fotografa. Snímky jsou vìrnìjší, ale prostì ne tak prosvìtlené, nemají takový dynamický rozsah jako u soupeøù. Chybí tu jakýkoli noèní režim, Xperia jen klasicky pozná noèní scénu a tomu pøizpùsobí nìkolik drobností pøi snímání, ale noèní režim tu prostì není. Zrovna tak nemá uživatel plnou kontrolu nad chováním HDR funkce. Je to škoda, obzvl᚝ když na druhou stranu nabízí Sony skoro až profesionální fotografické øešení.

Xperia 1 II totiž nemá jednu, ale hned dvì fotoaplikace. Ta bìžná je urèena fotografùm-amatérùm a v ní bychom ocenili právì tøeba i nìjaký ten super noèní režim po vzoru konkurence. Druhá aplikace se jmenuje Photo Pro a lze ji spustit buï z hlavní aplikace výbìrem režimu, nebo tøeba stiskem hardwarového tlaèítka spouštì – ano, Xperia 1 II má spouš na boku v rámu, což je dnes v podstatì rarita.

Aplikace Photo Pro má stejné uživatelské prostøedí jako fotoaparáty Sony Alpha. Jejich majitelé tu tak budou opìt jako doma a navíc dovedou z fotoaparátu telefonu jistì vymáèknout maximum. Aplikace dovoluje plnì manuální kontrolu nad focením, kromì tradièních parametrù ale umožòuje snadno nastavovat i tøeba zpùsob ostøení nebo mìøení expozice a nìkteré další drobnosti. I tato aplikace má automatický režim, ale její kouzlo je opravdu v plné manuální kontrole.

Tady pak lze docílit opravdu skvìlých výsledkù, ale je nutné trochu vìdìt, jak na to. Ano, i konkurence má manuální režimy focení, ale vìtšinou u ní nejdou nastavit takové detaily jako u Sony a navíc ovládání bývá trochu krkolomné a ménì pohotové. S Xperií 1 II tak tøeba pohotovì v manuálním režimu zachytíte v noèní scénì pohybující se objekt, což u vypoèítávaných fotografií nejde.

Obecnì je specialitou Xperie vysokorychlostní fotografie. Telefon umí ostøit až šedesátkrát za sekundu a ostøení je skuteènì bleskurychlé a spolehlivé – to mùže konkurence závidìt. Zároveò umí pøístroj poøídit až 20 snímkù za sekundu (v plném rozlišení).

S Xperií 1 II se tedy fotí tak trochu jako ze staré školy, ale pak jsou výsledky skuteènì vynikající. Jenže to je nìco, co vìtšina uživatelù neocení, i pro nás je asi dùležitìjší mít v kapse telefon, který prostì poøídí po stisknutí spouštì snímek, který bude vypadat dobøe a my nad tím nemusíme pøemýšlet. Takový je dnes trend, Sony jde proti nìmu.

Co výdrž baterie?

I pøes displej s monstrózním rozlišením a baterií s kapacitou 4 000 mAh (to není málo, ale ani moc) je výdrž Xperie 1 II vcelku solidní. Jeden intenzivní den zvládne, kdo se uskromní, možná bude nabíjet jednou za dva dny, ale to je tak vše. Nabíjí se pøes USB-C konektor, to už je klasika, nicménì nabíjení není v tomto pøípadì nijak extrémnì rychlé. Maximální výkon dobíjení je 21 W. Nechybí bezdrátové dobíjení, to disponuje výkonem 11 W. Co bohužel chybí, je reverzní bezdrátové dobíjení, z telefonu tak nedobijete tøeba bezdrátová sluchátka – leda byste je pøipojili kabelem, z USB portu umí Xperia 1 II „cizí“ zaøízení nabít.

Mám si ji poøídit?

Pokud patøíte k fanouškùm znaèky a zejména pokud vlastníte a intenzivnì využíváte nìkterý z moderních fotoaparátù Sony Alpha, bude pro vás Xperia 1 II urèitì lákavým kouskem. Otázkou je, zda pro vás bude snesitelná cena 33 000 korun. Pro vìtšinu ostatních totiž bude právì ta v porovnání s konkurencí nepøijatelná.

Prakticky všechna konkurence je levnìjší: špièková Xiaomi, OnePlus, Realme, ale tøeba i zmínìná Motorola Edge+ stojí ménì. Levnìjší je i Samsung Galaxy S20+ (27 990 Kè), pro který je Xperia 1 II asi více soupeøem, než pro monutnìjší typ Ultra. Ten je jako jeden z mála konkurentù dražší, stojí 37 490 korun. A pak tu jsou samsungy øady Note 20 – ten základní je levnìjší (25 990) a bude Xperii velmi silným soupeøem, extrémní provedení Ultra pak vyjde na 35 990 korun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *