Minimálnì dva týdny bez mobilního signálu a internetu se musejí obejít lidé ijící v nigerijském státì Zamfara. Místní úøady si od pøeruení obou slueb slibují rychlejí vypátrání gangù, které v této èásti zemì stojí za únosy a za rukojmí poadují vysoké výkupné. Pøitom právì mobily by jim pátrání mohly usnadnit.
Podle portálu BBC News Pidgin je pøeruení internetu a mobilních slueb zatím vyhláeno od 3. do 17. záøí a poádala o nìj vláda státu Zamfara na severozápadì Nigerijské federativní republiky. Mimo provoz je vech 240 vysílaèù. Má to pomoci rychleji vypátrat ozbrojence, kteøí stojí za násilnostmi z minulých týdnù. Jen v týdnu na pøelomu srpna a záøí bylo v Zamfaøe uneseno 73 studentù, na svobodu se od té doby dostalo jenom pìt z nich.
Nigerijci nicménì kvùli úøednímu rozhodnutí ztratili spojení s rodinami v této èásti zemì, místo komunikace pøes mobil nyní píou dopisy. Podle BBC navíc panují obavy, e se gangy pøesunou do jiných státù Nigérie, v nich sluby fungují. O výkupném toti vìtinou vyjednávají právì z mobilù.
Letectvo i pozemní armádní jednotky zahájily masivní operaci a chtìjí vyhledat tábory, je mají gangy v lesích. Pøitom právì mobilní telefony by jim mohli pátrání usnadnit, perimetr hledání by mohli zúit jen na oblast pokrytí konkrétního vysílaèe, pøes který se telefony únoscù do mobilní sítì pøihlaují.
Telefon toti neustále komunikuje s vysílaèi operátorù a nechává za sebou jakousi stopu. S pomocí operátorù tak lze urèit místo, kde se (zapnutý) telefon nalézá.
Horící se bezpeènostní situace na severozápadì Nigérie pøimìla zavést mimoøádná opatøení i v nìkolika jiných státech byly napøíklad zrueny pravidelné venkovní trhy a platí zákaz pøevozu dobytka mezi jednotlivými státy. V Zamfaøe jsou zavøené koly a v noci platí omezení automobilové dopravy.