Mikrotýmy a složitìjší instalace. Technici musí fungovat i pøi epidemii

Spread the love

Zdravotníci, policisté, hasièi, prodavaèi, taxikáøi èi pošáci. To jsou jen nìkteré profese, které fungují i v dobì celostátní karantény. V terénu zùstávají i servisní technici operátorù. V pøípadì O2 jde o desítky lidí. Neobešlo se to tedy bez øady opatøení, z nichž nìkterá technikùm práci ztìžují.

„O2 má aktuálnì v terénu 120 technikù, kteøí obsluhují jak zákazníky v domácnostech, tak firmy a instituce vèetnì velkých nemocnic, øízení letového provozu a státní správy. Zajišují také funkèní spojení mezi orgány veøejné moci, krizovými a záchrannými složkami,“ øekla redakci Mobil.iDNES tisková mluvèí O2 Lucie Jungmannová.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Spoleènost tak musela pøijmout øadu opatøení. Podle Jungmannové jsou všichni technici O2 vybaveni ochrannými pomùckami, tedy rouškami, gely èi ochrannými rukavicemi. „Tím, že se pohybují napøíè republikou, pomáhají tyto materiály také distribuovat dalším kolegùm,“ poukázala na vzájemnou spolupráci v rámci spoleènosti.

Operátor riziko nákazy technikù koronavirem snižuje na maximální možnou míru. Chrání je totiž napøíklad i omezením instalací v domácnostech, které jsou v karanténì. Stejné opatøení se týká i oblastí, kde se souèasnì pohybuje vyšší poèet lidí. Typickým pøíkladem jsou podle Jungmannové napøíklad stavby. Nìkterým zákazníkùm O2 tak v souèasné situaci nezbude nic jiného, než vyèkávat takøíkajíc na lepší èasy.

Ze stejného dùvodu jsou omezeny i kontakty v rámci firmy. „Maximálnì omezujeme osobní kontakt mezi kolegy, jsou rozdìleni do mikrotýmù,“ upøesnila Jungmannová s tím, že napøíklad ani pøi vyzvedávání materiálu ve skladu se nepotkávají s kolegy z logistiky. „Každý má také vlastní propisku na podpis pøedávacích protokolù ve skladu,“ dodala.

Dùvod takových opatøení je nasnadì: pokud by se totiž u nìkterého z technikù prokázala nákaza koronavirem, nemuseli by povinnou karanténu nastupovat všichni jeho kolegové.

Práce v ochranných prostøedcích je složitìjší

Profese technika vyžaduje nejen patøièné znalosti, ale i zruènost a mnohdy i fyzickou zdatnost. Ne vždy je tøeba instalace antény èi servisní zásah snadný. Øada z nich je totiž dùmyslnì maskována a umístìna i na hùøe dostupných místech, tøeba v již nefunkèním komínu (více viz Dennì je míjíte a nevíte o nich. Jak operátoøi maskují vysílaèe ). Už tak mnohdy fyzicky nároèný výstup je tak nyní pro techniky kvùli roušce ještì nároènìjší.

Potrápit dokážou nicménì i ochranné rukavice. „Zkuste si v gumových rukavicích citlivì zacházet s kabely nebo dotykovou plochou tabletu pøi konfiguraci zaøízení,“ poukázala Jungmannová na útrapy, s nimiž se technici O2 musí v souèasnosti vypoøádat.

Nìkteré požadavky navíc operátor odbavuje ve zrychleném režimu, konkrétnì jde o státní èi firemní. Kromì toho se O2 èastìji podílí i na online pøenosech z kulturních akcí.

Návštìva technika prý zpestøuje domácí stereotyp

Souèasné vládní opatøení ve snaze zpomalit šíøení koronavirové epidemie omezuje volný pohyb lidí, kteøí tak nejèastìji tráví èas doma. To zvyšuje požadavky na rychlost internetového pøipojení. Podle Jungmannové jde o jeden z nejèastìji øešených požadavkù. Dalším je zøízení nové pøípojky.

Pro operátora, respektive technika má ovšem karanténní opatøení i svá pozitiva. „Mùžeme efektivnìji plánovat návštìvy u zákazníkù – jsou èasovì flexibilnìjší, protože jsou doma,“ vysvìtlila tisková mluvèí O2. Bìhem jediného pracovního dne lze díky tomu stihnout více požadavkù, a to navíc s minimálními pøejezdy.

Lidé jsou navíc vùèi sobì milejší a obezøetnìjší. Jak technici, tak zákazníci se již pøi telefonátu zajímají, zda dotyèný není v karanténì èi nepociuje nìjaké pøíznaky nemoci COVID-19. Zákazníci pak návštìvu technika podle Jungmannové vnímají jako zpestøení domácího stereotypu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *