V rámci schválení zvýení schodku letoního státního rozpoètu na 200 miliard korun vylo mimo jiné najevo i to, e stát letos s nejvìtí pravdìpodobností neuskuteèní aukci kmitoètù pro budoucí mobilní sítì páté generace. S pøíjmy z plánované aukce toti nový rozpoèet nepoèítá.
Pùvodnì stát plánoval dokonèit i pøes odklady z poèátku roku aukci kmitoètù pro 5G mobilní sítì jetì v letoním roce. Byl to mimo jiné jeden z poadavkù EU. Èeský telekomunikaèní úøad (ÈTÚ) tak i pøes aktuální krizovou situaci kvùli pandemii koronaviru zveøejnil 16. bøezna upravené podmínky chystané aukce k veøejnému pøipomínkování.
Ministrynì financí Alena Schillerová ale po skoèení úterního jednání vlády mimo jiné øekla, e stát letos s výnosy z aukce poèítat nebude a e to pro státní rozpoèet bude znamenat výpadek pøíjmù ve výi asi sedm miliard korun . Z toho logicky vyplývá, e se aukce letos neuskuteèní, formálnì ale bude muset harmonogram potvrdit ÈTÚ. Prozatím platí stávající lhùta pro podávání pøipomínek k návrhu textu zadávací dokumentace. Pøipomínky lze uplatnit do 16. dubna, je vak pravdìpodobné (a rozhodnì ádoucí), e ÈTÚ termín odsune.
S aukcí kmitoètù se pojí celá øada komplikací. Nejprve ÈTÚ v øíjnu loòského roku zveøejnil harmonogram, podle kterého aukci odsunul a na poèátek letoního roku . Následnì na zaèátku letoního roku eskalovaly neshody mezi ÈTÚ a ministerstvem prùmyslu a obchodu (MPO), které vyvrcholily odstoupením (a následnì neplatným odvoláním ) pøedsedy rady ÈTÚ Jaromíra Nováka z funkce.
V èele ÈTÚ ho nahradila Hana Továrková, pod jejím vedením pak úøad v polovinì bøezna zveøejnil upravený návrh podmínek aukce. Ten reflektuje poadavky MPO, podle naí redakèní analýzy ovem podmínky budují velmi nejisté prostøedí s mnoha monými scénáøi vývoje celé aukce a následnì mobilního trhu. Pøitom vak velkou anci na vznik stabilní konkurence pro stávající silnou trojici operátorù nedávají.