Rolovací zaøízení jsou jistì jednou z nejoèekávanìjích evolucí smartphonù. Výrobcùm poskytnou spoustu prostoru, aby pøili s vlastním øeením. Ve høe jsou tøeba i tyèinkové smartphony, tedy zaøízení válcovitého tvaru, do kterého se displej navine. Xiaomi ve své vizi ukazuje, e i takové zaøízení lze pojmout jinak.
Flexibilní displeje dávají mobilním výrobcùm prostor vytvoøit zaøízení, které na jednu stranu poskytne uivateli komfort rozmìrného displeje, na druhou umoní zachovat snesitelné rozmìry. V souèasnosti se jejich viditelné snahy omezují na skládací smartphony. Mnozí vak u usilovnì pracují na rolovacích zaøízeních, které vyuití flexibilního displeje posune o notný kus dále.
Prozatím ovem toto pole patøí rozlièným designovým konceptùm, na reálný produkt si budeme muset jetì nìjaký èas poèkat. Nicménì rouku tajemství alespoò troku odhalují rùzné patenty. Ne vdy vak vize daného výrobce pùsobí jako zaøízení, které by u uivatelù sklidilo úspìch. Jeden takový patent nyní získalo èínské Xiaomi. Drí se sice mylenky válcovitého zaøízení, do kterého se displej sroluje, ale jde vlastní cestou.
Vlastnì úplnì jinou, ne by se mìlo vydat. Namísto kompaktního zaøízení, které se pohodlnì vejde do kapsy, vidí rolovací smartphone jako robustní zaøízení, které se nevejde snad ani do dámské kabelky. Spíe pùsobí jako nìco, co je pøedurèené pro pouívání v domácích podmínkách. Po vizuální stránce toti vypadá spíe jako chytrý reproduktor. Nicménì podle popisu v patentovém dokumentu, který byl èínským úøadem pro duevní vlastnictví zveøejnìn 11. kvìtna a o nìm informoval nizozemský portál LetsGoDigital , jde skuteènì o mobil.
Na vrchu robustního tìla se pravdìpodobnì nachází aktivaèní tlaèítko, perforace vespod pak dává tuit, e v této èásti neobvyklého telefonu se ukrývá rozmìrný reproduktor. Nechybí ani fotosestava, ta je umístìna na pláti, jeho celistvost kromì ní naruuje jetì okrajová lita displeje, jen se ukrývá v útrobách zaøízení.
U pøi pohledu na patentové nákresy se nabízí otázka, jak by se takový smartphone mìl ideálnì pouívat. Ani spodek ani vrek nejsou toti ploché, na rovné ploe tedy stát nebude. Ani ve svislé poloze nebude jeho pozice stabilní, vzhledem k válcovitému tìlu by mìl toti tendenci se pøevalovat. Zde by alespoò coby pomyslná ochrana pøed odkutálením zafungoval vystouplý fotomodul.
Otázkou je i to, jak by spoleènost vyøeila fixaci vytaeného displeje. Bez podpùrného mechanismu by se toti provìsil èi jen tak plandal ve vzduchu. Na patentových nákresech je sice krásnì v rovinì, není vak jasné, jak by tohoto Xiaomi vzhledem k pojetí konstrukce docílilo.
Patrnì i pøi pouívání v rukách by byl takový telefon velmi nepraktický. A to u z dùvodu masivního tìla. Pokud by navíc uivatel musel vytaený displej dret napnutý vlastním úsilím, nemìl by u telefon jak ovládat.
Xiaomi sice ukázalo, e rolovací budoucnost mùe nabídnout i multimediální zaøízení, ale spíe ne coby smartphone by takové øeení mohlo poslouit spíe výhradnì pro sledování videí èi tøeba pro videokonference. I tak by musel být jeho souèástí nìjaký stojánek, který by válec (a patrnì i displej) udrel ve stabilní poloze. Ten by mohl souèasnì slouit coby dokovací stanice s podporou bezdrátového dobíjení, na patentových nákresech není toti jediný náznak fyzického dobíjecího konektoru.