Americký Federální úøad pro vyetøování (FBI) se obrátil na Apple se ádostí o souèinnost pøi vyetøování prosincové støelby na námoøní základnì ve floridské Pensacole. Podle vyetøovatelù ovem spoleènost neposkytla dostateènou pomoc. Apple se proti tomuto tvrzení ohradil.
FBI poádala Apple o odblokování dvou iPhonù, o nich se domnívá, e patøily jedenadvacetiletému pøísluníkovi saúdskoarabského letectva Muhammadu amránímu. Ten loni zaèátkem prosince na americké námoøní základnì Pensacola na Floridì, kde procházel výcvikem, zastøelil tøi lidi a dalích osm vèetnì dvou zástupcù erifa zranil. Technologická spoleènost nicménì podle tvrzení amerického ministra spravedlnosti Williama Barra neposkytla vyetøovatelùm dostateènou pomoc. Applu doslova vyèetl, e telefony vyetøovatelùm nepomohl zpøístupnit.
Tento pøípad je perfektní ukázkou toho, proè je nezbytnì nutné, aby veøejnost mìla pøístup k digitálním dùkazùm, prohlásil Barr a dodal, e firma Apple federálním agentùm neposkytla ádnou podstatnou pomoc. Je pro nás velice dùleité dozvìdìt se, s kým a o èem støelec komunikoval, ne zemøel, dodal Barr.
Apple se ovem proti tomuto naøèení ohradil. Podle agentury Reuters tvrdí, e s úøady spolupracoval od zaèátku vyetøování. Spoleènost v prohláení uvedla, e vyetøovatelùm odpovìdìla na vechny dotazy a pøedala vekeré informace, k nim mìla pøístup. Konkrétnì zmínila soubory na útoèníkovì datovém úloiti iCloud a údaje o jeho transakcích. Apple kromì toho dodal, e poprvé byl ze strany FBI kontaktován 6. ledna, o druhém telefonu se dozvìdìl a dva dny poté.
Zda jeho zamìstnanci pomohou americkým úøadùm starí iPhony 5 a 7 pøímo odemknout, ovem neuvedl. V této souvislosti sdìlil, e Amerièané si nemusí vybírat mezi slabím kódováním a vyøeením vyetøování, protoe existuje øada zpùsobù, jimi se mohou vlády dostat do pøístrojù, které firma vyrábí.
Spor mezi americkými úøady a technologickými firmami ohlednì kódování elektronických zaøízení trvá u nìkolik let. Podle listu The New York Times je pondìlní Barrovo veøejné obvinìní Applu moné chápat jako dalí pokus bezpeènostních sloek získat u veøejnosti i mezi zákonodárci podporu pro pøijetí zákona, jen by úøadùm garantoval právo pøístupu do telefonù, tabletù a poèítaèù.
Prolomení zabezpeèení by poruilo lidská práva, tvrdí Apple
Apple nepomáhá americkým úøadùm s pøístupem do svých pøístrojù u od roku 2014. Firma se toti domnívá, e naruení soukromí uivatelù je poruením jejich lidských práv. Tvrdí také, e pokud by do svých zaøízení nainstalovala takzvaná zadní vrátka, mohli by jich zneuít i hackeøi pracující pro jiné vlády èi nekalé soukromé spoleènosti.
K podobná roztrce mezi americkými úøady a firmou Apple dolo v roce 2015 po teroristickém útoku v kalifornském San Bernardinu, pøi nìm zemøelo 14 lidí. Apple tehdy odmítl i pøes soudní pøíkaz odemknout útoèníkùv telefon (více viz Odblokujte iPhone støelce z Kalifornie, naøídil soud Applu. Ten odmítl ). Spor skonèil tím, e se vládì podaøilo najmout jinou firmu, která zabezpeèení zaøízení prolomila (více viz FBI prolomila teroristùv iPhone i bez pomoci Applu, vyplývá ze spisu ). Napìtí mezi obìma stranami sporu nicménì pøetrvalo a Apple od té doby nadále pracuje na zlepování svých kódovacích algoritmù.