Do 15. kvìtna by mìly èlenské zemì pøijmout první kroky naøízení EU Toolbox, který øeí bezpeènost mobilních sítí, pøedevím pak jejich nejnovìjí generace 5G.
Naøízení EU Toolbox on 5G Cybersecurity se zabývá kybernetickou bezpeèností v mobilních sítích páté generace. Ty postupnì budují operátoøi po celé Evropské unii. V Èesku se tak stane s nejvìtí pravdìpodobností pøítí rok, aktuálnì skonèilo pøipomínkové øízení k novì vyhláené aukci frekvencí pro sítì 5G.
Toolbox byl vyhláen v lednu letoního roku a do 15. kvìtna by jednotlivé èlenské zemì mìly pøijmout první kroky k jeho plnìní. Pøi vytváøení balíèku mìl øídicí roli tuzemský Národní úøad pro kybernetickou a informaèní bezpeènost spolu s francouzskou Národní agenturou pro kybernetickou bezpeènost. Návrhy pravidel vychází z loòské konference Prague 5G Security Conference a z tam vytvoøených takzvaných Praských návrhù.
V principu naøízení urèuje, jak hodnotit rizika pøi výstavbì sítí páté generace. Vedle samotných operátorù se mají hodnotit i rizika na stranì dodavatelù technologií a dalích subjektù, které se budou na výstavbì a provozu sítí páté generace podílet.
V tomto smìru se èasto mluví o èínské spoleènosti Huawei. Ta patøí mezi lídry technologií pro sítì 5G, zároveò je vak kritizována za pøípadná bezpeèností rizika. Kritika na Huawei smìøuje primárnì z USA a je to s nejvìtí pravdìpodobností souèást americko-èínské obchodní války, která probíhá ji nìkolik let. USA tlaèí na Huawei i v rámci produkce chytrých telefonù , kde firma nemùe pouívat technologie nìkterých amerických firem. V rámci bezpeènostních rizik nebyl zatím veøejnì publikován ádný konkrétní pøípad.
Mluvèí èeské poboèky Huaweie Tomá Kolder to vysvìtluje: Od zaloení spoleènosti Huawei nedolo k bezpeènostnímu incidentu, který by ohrozil dùvìru zákazníkù a koncových uivatelù. Po celých dvacet let fungování v rámci Evropy se spoleènost drí unijních i národních pravidel. Huawei je zároveò jeden z klíèových pøispìvatelù v oblasti vytváøení bezpeènostních standardù 5G. Z celkem 1 609 návrhù podaných spoleèností Huawei na zabezpeèení 5G je více ne tøetina úspìnì pøijata.
Huawei uvádí, e mu vyjádøili podporu lídøi státù EU, vèetnì Nìmecka , Polska, Rakouska, Maïarska èi Francie . Aby se Huawei mohl podílet na výstavbì sítí 5G konkrétnì deklarovala Belgie, Rakousko, Itálie nebo Francie . Polský regulátor pak uvedl, e vylouèení Huaweie jako dodavatele infrastruktury pro sítì 5G by znamenalo výrazné zvýení nákladù na budování této infrastruktury. Co uvádí i studie Centra ekonomických a trních analýz .
Tomá Kolder k tomu dodává: Spoleènost Huawei plnì podporuje úsilí a kroky EU a èlenských státù vedoucí k zajitìní bezpeèných sítí páté generace. Øada doporuèení obsaených v souboru opatøení pro kybernetickou bezpeènost 5G sítí (tzv. EU Toolbox on 5G Cybersecurity) by mohla mít pozitivní dopad na bezpeènost infrastruktury, nicménì nìkterá opatøení s sebou mohou nést váné právní i obchodní následky.