Pokud se veřejnost ani odborníci nemohou shodnout na tom, co je „killer application“ širokopásmového přístupu, pak související pozitivní dopady rozvoje rychlého přístupu k Internetu jsou celkem nasnadě. Jedním z doprovodných jevů nasazování širokopásmových přípojek je možnost pracovníků pracovat z domova, díky kapacitně slušně vybavené přípojce k Internetu a potažmo podnikové síti. A to má zase dopad na zmírnění tlačenic na silnicích a ulicích měst, kdy se lidé v ranní a odpolední/večerní špičce pokoušejí dostat do a zase z práce.
Telecommuting, práce z domova, má celou řadu výhod, odúspory času a nervů při dojíždění do práce, až po ekologické dopady sníženímobjemu přepravy osob. Flexibilní pracovní doba, částečná nebo plná prácez domova, hotelový systém na pracovišti, to jsou všechno možnosti, kterédovoluje rychlý přístup k Internetu.
BT větří příležitost
Britský dominantní telekomunikační provozovatel BritishTelecom (BT) si vzal za své bojovat za menší zatížení dopravní sítě anavrhuje jako částečné řešení právě rozvoj širokopásmového připojeník Internetu. V právě zveřejněné zprávě „Broadband: the role forcommunications in beating congestion“ společnost poukazuje na flexibilitu pracovní doby a možnosti on-line komunikacevčetně nákupů jako potenciálního příspěvku k řešení problému ucpanýchsilnic v Británii, kterýžto problém stojí Británii podle Confederationof British Industry 29 miliard eur ročně. Británie je na toms přetížením dopravní sítě zřejmě nejhůře v Evropě, jak dokládánásledující obrázek ze zmíněné zprávy:
Britské Ministerstvo dopravy podle statistik tvrdí, že zevzdálenosti najeté auty včetně taxi (81% veškeré dopravní výkonnosti co doujetých vzdáleností) 59% tvoří právě dojíždění do práce (25%), pracovní cesty(15%), nákupy (12%) a vyřizování (7%). Desetiprocentní snížení by uspořiloročně 14,5 miliard mil.
Výzkum provedený v loňském roce organizací NOP ukázal, že mezi uživateli Internetu, kteří denně cestují za prací, by 23% rádovolilo možnost práce z domova. Ale pouze 13% jejich zaměstnavatelů by tutozměnu podporovalo.
Podle BT by se dalo uspořit 10% na ujetých kilometrechprostřednictvím technologií jako konference (audio, video, web), protože jenpouhá 2% britské podnikatelské veřejnosti aktivně využívá konferenční volání, ato je hodně málo. Předpokládané zpřístupnění širokopásmového přístupu pro 99,6%populace do poloviny příštího roku bude základem pro změnu pracovního stylu ařešení nejhorší dopravní situace mezi evropskými zeměmi.
Teleworking pomalu roste ve světě jako organizace prácenejen úsporná (náklady na pracovní prostor a prostředky), ale zejména efektivní(úspora času, nervů, klidnější pracovní prostředí). Z těchto důvodů semůže líbit zaměstnavatelům a zaměstnanci si zase chválí lepší organizaci aprovázanost pracovního a soukromého života, kvalitnější pracovní prostředí (bezstresu) a celkově vyšší kvalitu života jejich i jejich rodin.
Komunikační infrastruktury
Pojem komunikační infrastruktura se dnes chápe ve dvouzákladních významech: dopravní infrastruktura a infrastruktura proelektronickou komunikaci. Jak se ukazuje, nejsou si tyto pojmy v reálupříliš vzdáleny, naopak spolu úzce souvisejí. Vyšší využívání jedné z nichmá přímý dopad na menší zátěž druhé z nich. Jen zvolit ten správnýpřístup.
I když u nás není problém s dopravou takového rozsahujako třeba v sedmimiliónovém Londýně, i tak se osobní doprava ve městechstává trvalou noční můrou. Iniciativně podpořit rozvoj alternativního způsobupráce, z domova, prostřednictvím kvalitního připojení do Internetu, jedobrým místem, kde začít na neprůjezdných komunikacích pracovat…