Èerný kùò mezi výkonnými modely. Test Samsung Galaxy S10 Lite

Spread the love

Nabídka Samsungu je hodnì zahuštìná, ale napøíklad model S10 Lite, i když už není úplnì nový, v ní pøíjemnì vyènívá. Patøí totiž k docela výhodným výkonným smartphonùm, má výbavu bez vìtších nedostatkù a vyhoví pøedevším konzervativnìjším zákazníkùm.

Samsung Galaxy S10 Lite je sice už trochu starší model, ale k jeho testu jsme se vzhledem k záplavì modelù, které Samsung pøináší, dostali až nyní. A vlastnì to není škoda – mùžeme telefon z úvodu letošního roku porovnat s tím, co je na trhu k mání teï. A i v tomto svìtle se ukazuje, že je Galaxy S10 Lite, podobnì jako sourozenec Note 10 Lite, moc zajímavou volbou. Ano, konkurence nabídne podobné smartphony i levnìji, ale v nabídce Samsungu je to model, který se soustøedí pøedevším na praktiènost a obejde se bez výstøelkù.

Pro koho je urèen?

Samsung Galaxy S10 Lite tak trochu klame tìlem i názvem. Konzervativnì tvarovaný telefon nevypadá na první pohled jako kdovíjak špièkový pøístroj, ale výbava ve skuteènosti zhruba odpovídá loòským top modelùm S10. Takže oproti nim to vlastnì ani není lite verze. Jestli by mohl jako odlehèené provedení fungovat, tak v letošní øadì S20, jenže model byl pøedstaven ještì pøed její premiérou, takže možná i proto dostal to své trochu matoucí oznaèení.

Galaxy S10 Lite je tedy velmi dobøe vybavený smartphone, který svým zpùsobem mùžeme zaøadit do urèité kategorie „zabijákù“ top modelù. Má sice loòský špièkový procesor (Snapdragon 855) namísto letošního, takže výkonným agresivním soupeøùm jako je tøeba Poco F2 Pro úplnì konkurovat nemùže, ale na druhou stranu nabídne „jistoty“ znaèky Samsung. Oproti typu Note 10 s dotykovým perem, který klade dùraz na kreativitu, je tady kladen dùraz na praktiènost a vyšší výkon. Kdo pero nepotøebuje, za menší pøíplatek oproti typu Note získá pøeci jen výraznì (asi o polovinu) výkonnìjší hardware.

Jak si stojí v porovnání s dalšími Galaxy S?

Už jsme to naznaèili – v mnohém je pøíbuzný loòským typùm, ale design odpovídá tìm letošním s tím, že v obou pøípadech se S10 Lite liší pøedevším tím, že má plochý displej. Ten je hodnì veliký, úhlopøíèka je 6,7 palce a rozlišení zùstává na standardních 2 400 x 1 080 pixelech, namísto vyšších úrovní. To sice znamená trochu menší jemnost, ale v praxi to nejspíš moc vadit nebude. Nám to tedy nevadí.

Naopak vítaným pozitivem je pøíznivý vliv na výdrž baterie, Galaxy S10 Lite patøí v tomto ohledu k nejlepším samsungùm: nemùžeme se ubránit pocitu, že u modelù Exynos prostì Samsung trochu nedovede výdrž (nebo spíš spotøebu) vyladit a modely s èipy Snapdragon jsou n tom mnohem lépe. Dùkazy pro to existují na mezinárodním poli, my konkrétní zkušenost nemáme, ale S10 Lite ukazuje, že by na tom mohlo nìco být.

Výdrž je tedy dobrá?

Ano, výdrž je výborná. Baterie má solidní kapacitu 4 500 mAh, což není v dané tøídì u samsungu nic neobvyklého. Ale den na jedno nabití dá s vìtším pøehledem, než modernìjší sourozenci nebo loòské S10, dva dny vyžadují ménì uskromòování a ti, kdo telefon tøeba o prodlouženém víkendu potøebují jen sporadicky, možná nemusí vozit nabíjeèku sebou. Markantní je rozdíl oproti tøeba letošním typùm S20 u focení: se spuštìným fotoaparátem S10 Lite výraznì ménì høeje a ukazatel baterie „neletí“ smìrem k nule zdaleka tak zbìsilým tempem. Odhadem je pøi fotografování spotøeba tak polovièní.

Plusy a mínusy

Proè koupit?

  • dobrý pomìr cena/výkon
  • solidní fotoaparát
  • velký displej
  • výborná výdrž baterie

Proè nekoupit?

  • chybí 3,5mm Jack
  • není odolný vùèi vodì a prachu
  • zbyteèný makro foák

Kdy? V prodeji

Za kolik? 14 990 Kè

Proè koupit?

Proè nekoupit?

Kdy? V prodeji

Za kolik? 14 990 Kè

Ano, telefonu chybí vymoženosti jako bezdrátové dobíjení nebo možnost nabíjet z nìj jiná zaøízení, ale to jsou ústupky, které jsme vzhledem k celkovì dobré výdrž ochotni pøijmout bez problémù. Stejnì tak pøijmeme tøeba absenci vyšší obnovovací frekvence displeje, která také v praxi výdrž ovlivní negativnì. Staèí nám rychlé dobíjení, výkon 25 W znamená opravdu rychlé výkony, za pùl hodiny se dostanete asi na 50 % nabití telefonu. Staèí tedy chvíle na nabíjeèce a Galaxy S10 Lite má zase energie na mnoho hodin provozu.

Fajn, co ostatní funkce, chybí nìco?

Nìco ano, ale není toho moc. Není tu 3,5mm jack, chybí tøeba odolnost vùèi vodì a prachu. To je vše, zbytek výbavy je obvyklý: telefon je dvousimkový, RAM má kapacitu 8 GB a uživatelská pamì 128 GB s tím, že ji lze rozšíøit microSD kartami. Malinko Samsung experimentuje u hlavního fotoaparátu s trojitou sestavou.

Foák má ústupky?

Neøekli bychom, jen se pøinejmenším v jednom ohledu vydává cestou zbyteèného marketingového lákadla. Tímto lákadlem je tøetí èoèka, pod kterou se ukrývá pìtimegapixelový makro snímaè. Ano, pìt megapixelù je v tomto pøípadì lepší, než tøeba dva u nìkterých jiných smarpthonù, které mají makro snímaèe do poètu, na druhou stranu ani tady prostì makro foák není nijak záøný a nevidíme moc dùvod, proè ho využívat namísto foáku hlavního.

Ten má totiž rozlišení 48 megapixelù a daleko kvalitnìjší optiku (f/1.8 oproti f/2.4) a k tomu ještì optickou stabilizaci obrazu. Za pomoci pixel-binningu vytváøí telefon dvanáctimegapixelové snímky a na plné rozlišení s ním fotit nelze. Na druhou stranu nadbytek pixelù využívá telefon pøi digitálním zoomu, takže i pøes absenci toho optického nevypadají snímky s dvoj- nebo trojnásobným pøiblížením nijak špatnì. A tady právì pøichází ono porovnání s makro foákem: digitální zoom totiž vìtšinou v praxi vypadá lépe, než fotka poøízená s makro objektivem, u kterého jsou snímky plné šumu i za relativnì dobrého svìtla.

Jinak co se manuální kontroly nad focením týèe, není S10 Lite ideální volbou: manuální režim je tu hodnì osekaný a v podstatì se omezuje na kompenzaci expozice, vyvážení bílé a citlivost ISO, chybí pøedevším nastavení rychlosti závìrky. Hlavní snímaè ale na plnì automatický režim vytváøí velmi dobré snímky. Širokoúhlý dvanáctimegapixelový fotoaparát, který je tøetím v sestavì, pak funguje ve své tøídì øeknìme prùmìrnì.

Mám si ho poøídit?

Samsung Galaxy S10 Lite je i pøes cenu 15 000 korun stále velmi zajímavý telefon. Má bohatou výbavu a vysoký výkon, na druhou stranu se obejde bez rùzných výstøelkù. Nemá žádné zahnutí displeje, neexperimentuje s nìkterými technologiemi, ale díky tomu se mùže chlubit pøedevším výbornou výdrží baterie. Ta v kombinaci se spolehlivými funkcemi mùže být hlavním argumentem pro koupi tohoto pøístroje.

Jak jsme již naznaèili, o nìco levnìji lze poøídit tøeba výkonnìjší Xiaomi Poco F2 Pro, které ale vzhledem k výsuvné selfie kameøe a nìkolika dalším specifikùm není pro každého. Navíc Samsung má velmi konzervativní design, což bude také mnoha zákazníkùm imponovat.

Vyšší výkon nabídne napøíklad i OnePlus 8 s cenou asi 16 000 korun, loòské OnePlus 7T Pro zase nabízí vyšší rozlišení displeje pøi podobném výkonu jako Samsung. Za patnáct tisíc lze poøídit designové LG Velvet, které ale hardwarem z hlediska výkonu patøí o tøídu níže. Totéž platí tøeba o Motorole Edge.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *